16-04-2019 eKurier | Sport
PIŁKA NOŻNA Pogoń najwięcej zarobiła na transferach

Rok sukcesu finansowego

Rok sukcesu finansowego
Dla szczecińskich kibiców sukces finansowy klubu ma stanowić jedynie środek do sukcesu sportowego, na który wciąż czekają. Fot. Ryszard PAKIESER

PZPN opublikował zestawienie, z którego wynika, ile i jakie kluby w ciągu ostatniego roku wydawały na prowizje menedżerskie. Okazuje się, że kluby ekstraklasy wydały łącznie ponad 32 mln złotych tylko dla pośredników. Taka kwota mogłaby stanowić niezły budżet klubu z ekstraklasy. To mniej więcej tyle, ile Pogoń w ciągu ostatniego roku zarobiła na transferach.

Dość spore kwoty dla pośredników pochodzą nie tylko z tytułu pozyskiwania piłkarzy, ale również z racji ich sprzedaży. Są różne, ich wielkość nie jest stała. To zależy od sporządzonych umów pomiędzy zawodnikiem, menadżerem i klubem.

Klubem, który w minionym roku wydał bardzo dużo dla pośredników, była Wisła Płock, która menadżerom musiała zapłacić ponad 5 mln złotych. To jakieś 25 procent całego budżetu klubu, który miał znakomity poprzedni sezon, ale w obecnym broni się przed spadkiem.

Tak duża kwota wynika ze sprzedaży Arkadiusza Recy do Atalanty Bergamo, ale również z licznych transferów do klubu. W ciągu ostatniego roku w Wiśle dokonano aż 23 transferów. Nic zatem dziwnego, że kwoty dla menadżerów okazały się wysokie.

3 mln złotych na prowizje

Pogoń od 1 kwietnia 2018 roku do 31 marca 2019 roku wydała na prowizje dla menadżerów ponad 3 mln złotych. Łatwo zatem obliczyć, że pośrednicy przy transakcjach dokonywanych w Pogoni zarobili około 10 procent kwoty, jaką klub zarobił na sprzedanych piłkarzach.

Pogoń jednak wielu piłkarzy również pozyskała. W ciągu ostatniego roku tych piłkarzy było aż dwunastu, ale tylko cztery z tych transferów były gotówkowe (Buksa, Kozulj, Guarrotxena, Malec). Nie oznacza to, że prowizje dla agentów uzależnione są od kwoty odstępnego.

Bardzo często jest tak, że wyższe prowizje są wtedy, gdy zawodnik mniej kosztuje lub przechodzi na zasadzie wolnego transferu. W praktyce wcale nie musi to oznaczać dla klubu

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 16-04-2019



Image
Fot. Twitter