17-05-2019 eKurier | Kurier Plus
Kilkadziesiąt grup i duszpasterstw

Trzydzieści lat szczecińskich dominikanów

Trzydzieści lat szczecińskich dominikanów
Msza św. jubileuszowa z okazji 30-lecia parafii pw. św. Dominika w Szczecinie Fot. Elżbieta KUBERA

Elżbieta KUBERA

Klasztor i kościół Dominikanów w Szczecinie był budowany równolegle z demokratyczną Polską. Dziś po 30 latach łatwo dostrzec, jak wielu intelektualistów i wybitnych osobowości zarówno duchownych, jak i świeckich przeszło przez szczecińską parafię pw. św. Dominika.

Historia dominikanów w Szczecinie rozpoczęła się 15 maja 1989 roku, kiedy do Szczecina przyjechał ojciec Jan Piątkowski, który na prośbę ówczesnego prowincjała o. Tadeusza Marka i za zgodą ks. bp. Kazimierza Majdańskiego podpisał akt notarialny wieczystej dzierżawy działki przeznaczonej na plac kościelny.

- Władze kościelne wyznaczyły nam miejsce przy obecnym placu Ofiar Katynia. W budowie kościoła bardzo pomogli nam ludzie - wspominał kilkanaście lat temu ówczesny ojciec proboszcz i przeor klasztoru Cezary Jenta. - W ciągu zaledwie kilku miesięcy powstała Bazylika pod Blachą. Pamiętam takie wydarzenie: nie mieliśmy pieniędzy, przyszedł pan, który w reklamówce przyniósł nam bardzo dużą sumę, byśmy tę budowę mogli zakończyć.

Bazylika pod Blachą kilkanaście lat służyła szczecinianom za główną świątynię (w 2011 r. została przekazana Teatrowi Lalek „Pleciuga"). W 1997 r. rozpoczęto budowę kościoła, a stały ołtarz, ambonkę i tabernakulum i nową chrzcielnicę zamontowano w nim w 2009 r. Od samego początku istnienia parafii zaczęły działać przy niej różne grupy i duszpasterstwa, których obecnie jest kilkadziesiąt.

Powrót po 400 latach

Trzydziestą rocznicę powołania parafii pw. św. Dominika w Szczecinie świętowali w środę kapłani, goście i szczecińska społeczność. Podczas uroczystej mszy świętej dotychczasowy proboszcz parafii i przeor klasztoru ojciec Maciej Biskup dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do utworzenia i rozwoju tej wspólnoty. Przypomniał też historię dominikańskich początków w Szczecinie, bowiem zabiegi związane z utworzeniem tu kościoła i klasztoru Dominikanów trwały, z przerwami, ok. 30 lat. Na początku lat siedemdziesiątych pierwsze rozmowy i działania prowadzili o. Aleksander Hauke-Logowski i o. January Pusz, którzy kilkakrotnie odwiedzili Szczecin.

Ojciec Maciej Biskup nawiązał też do

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 17-05-2019Image
Msza św. w intencji pojednania polsko-ukraińskiego, od lewej: o. Maciej Biskup, o. Grzegorz Przechowski Fot. Grzegorz SIWA
Image
Kiermasz książek na ubiegłorocznym Festynie Dominikańskim Fot. Ryszard PAKIESER
Image
Spotkanie z Danutą Szyksznian podczas festynu zapowiada o. Maciej Biskup. Fot. Ryszard PAKIESER
Image
Uroczysta msza św. z okazji jubileuszu 60-lecia kapłaństwa o. Floriana Szczygła Fot. Marta TESZNER