22-05-2019 eKurier | Szczecin/Region
„Pomorze Zachodnie będzie gazowym hubem”

1400 MW dla Dolnej Odry

1400 MW dla Dolnej Odry
Satysfakcji z powodu rozpoczęcia drugiego etapu inwestycji w „Dolnej Odrze” nie krył Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji. Nawiązując do innych wielkich projektów realizowanych obecnie w regionie powiedział pół żartem, pół serio, że „ma też złą wiadomość”. Tyle, że „dla niemieckich plantatorów szparagów”, bo pracownicy z Polski – mając pracę u siebie – raczej tam nie przyjadą.

Czarna wizja, którą w 2012 roku nakreślili dla Elektrowni Dolna Odra autorzy strategii rozwoju Polskiej Grupy Energetycznej, zakładająca stopniową likwidację elektrowni - nie spełni się. W najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie w „Dolnej Odrze" dwóch bloków gazowo-parowych o łącznej mocy 1400 MW.

Elektrownia nie tylko nie zniknie z krajowego systemu elektroenergetycznego, ale stanie się wręcz jedną z największych w kraju, bo jej moc podwoi się. EDO zasilana gazem zaspokoi coraz większe zapotrzebowanie na tzw. elastyczne źródło mocy, spełniać będzie najwyższe wymogi środowiskowe i przede wszystkim będzie źródłem mocy dla regionu i całej północno-zachodniej Polski.

A energii kraj i region potrzebować będą coraz więcej. Rośnie bowiem gospodarka i - co zauważył wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc - sukcesywnie odbudowywany jest przemysł na Pomorzu Zachodnim.

Wczoraj w Elektrowni Dolna Odra członkowie zarządu PGE S.A. oraz PGE GiEK SA, w której skład wchodzi Zespół Eklektrowni Dolna Odra, ogłosili koniec pierwszego etapu przygotowania inwestycji w Nowym Czarnowie i przejście do kolejnego etapu

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 22-05-2019