14-06-2019 eKurier | Kurier Plus
„To wiele możliwości i spełnienie marzeń…”

Uniwersytet dojrzałych studentów

Uniwersytet dojrzałych studentów
Inauguracja Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora, rok 2014 Fot. Robert WOJCIECHOWSKI

Elżbieta BRUSKA

Niewątpliwie jest to jedyny taki uniwersytet i to pod różnymi względami. Już sama liczba jego studentów może zaimponować, bo to prawie 900 osób, a frekwencja na zjazdach wzbudzić zazdrość wykładowców studiów stacjonarnych. W ławach zasiada niezmiennie ok. 350 osób, bo studenci tej uczelni - Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniorów - są bardzo chłonni wszelakiej wiedzy. A jeszcze, zgodnie z zamysłem jego założycieli, włączać się w w życie akademickie, uczestniczyć w seminariach, konferencjach, a nawet badaniach.

Pani Elżbieta Crona po powrocie ze Szwecji, gdzie mieszkała przez wiele lat, nie wyobrażała sobie, że będzie wiodła w Szczecinie spokojne życie, bo zawsze była aktywną osobą. Pracowała kiedyś jako nauczyciel logopeda i aktywna działaczka w środowisku szwedzkiej Polonii. Pięć lat temu postanowiła zapisać się na studia w powstałej przy Uniwersytecie Szczecińskim uczelni dla seniorów. W październiku 2014 r. Szczeciński Humanistyczny Uniwersytet Seniorów, utworzony z inicjatywy prof. Beaty Bugajskiej w celu - jak czytamy w deklaracji założycielskiej - „wychodzenia naprzeciw edukacyjnym potrzebom wszystkich pokoleń, zgodnie z koncepcją kształcenia przez całe życie", rozpoczął swój pierwszy rok akademicki. Studenci otrzymali indeksy, z których po jakimś czasie trzeba było zrezygnować, gdy ich liczba wzrosła do ok. 900. Dotacje z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz wsparcie innych instytucji nie wystarczają na wszystkie potrzeby. W dużej części działalność SHUS opiera się na pracy społecznej, jak dopowiada Klaudia Piotrowska, która z tą wyjątkową uczelnią związała się również pięć lat temu.

- Pani profesor Bugajska już na pierwszych zajęciach z nami powiedziała, że otwiera się Szczeciński Humanistyczny Uniwersytet

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 14-06-2019