24-06-2019 eKurier | Szczecin/Region
Nie chcą tracić plaży, lasu i spokoju…

Mieszkańcy powiedzieli kontenerom NIE

Mieszkańcy powiedzieli kontenerom NIE
Mimo kiepskiej pory spotkania frekwencja dopisała. Salę wypełnili w zdecydowanej większości mieszkańcy, którzy są zdeterminowani, żeby bronić warszowskiej plaży i lasu.

To było trzecie spotkanie zorganizowane przez władze portu, które miały przekonać mieszkańców Świnoujścia do idei budowy terminalu kontenerowego na warszowskiej plaży. Pod adresem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście padło wiele gorzkich słów, m.in. oskarżenia o próbę manipulacji informacjami. – My kontenerów na swojej plaży nie chcemy! – nie wytrzymywali zebrani na sali mieszkańcy.

Spotkanie odbyło się w warszowskiej filii Miejskiego Domu Kultury. Mieszkańcy Warszowa w przypadku realizacji inwestycji bezpowrotnie stracą swoje kąpielisko. Wcześniej tutejszej społeczności odebrano już spory kawał plaży ze względu na budowę gazoportu i obiecywano, że port nie pokusi się o aneksję kolejnych terenów. Stało się inaczej i dzisiaj Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście stara się przekonać do pomysłu budowy wielkiego terminala kontenerowego na wschód od gazoportu. Już podczas prezentacji filmiku przygotowanego na zlecenie władz portu zaczęło być nerwowo. – Wyłączyć tę propagandę! – padło z sali.

Również podczas prezentacji koncepcji przez dyrektora Marka Trojnara z ZMPSiŚ, szefa Biura Strategii i Rozwoju Portów, padały głosy niezadowolenia i organizatorzy spotkania zaczęli grozić, że je przerwą. – Proszę nas nie straszyć – padło w odpowiedzi.

Po tym jak przedstawiciel portowego za,rządu skończył przedstawiać koncepcję, dano mieszkańcom czas na pytania. A tych było sporo. I w zasadzie po niemal każdej odpowiedzi odzywały się głosy protestu. Odebranie „tylko” ponadjednokilometrowego odcinka plaży oraz terenu o bliżej niesprecyzowanej powierzchni za wydmami (to las, wydmy i tereny NATURA 2000) jest nie do zaakceptowania przez

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 24-06-2019