19-07-2019 eKurier | Szczecin/Region
PATRONAT KURIERA

Warto się wybrać!

Warto się wybrać!
Sarsa będzie jedną z muzycznych gwiazd „Lata z Węgorzem”. Fot. Robert STACHNIK (arch.)

Dzień Grecki

Dziwnów. Tradycyjnie jak co roku kilkudziesięciu Greków z Polski, swojej ojczyzny i innych krajów przyjedzie w sobotę do Dziwnowa, by uczcić pamięć swoich rodzin, które przypłynęły tu statkami w 1949 roku.

W 1949 roku w jednostce wojskowej w Dziwnowie utworzono dla Greków tajny szpital wojskowy nr 250, gdzie leczyli rany po wojnie domowej. Tu także uczyli się i prowadzili życie kulturalne. Potem rozjechali się po Polsce (głównie do Zgorzelca) i świecie.

Dziś na terenie jednostki wojskowej stoi pamiątkowy obelisk, pod którym w sobotę złożone zostaną kwiaty. Później, o godz. 17.30, przy ul. Parkowej odbędzie się spotkanie przy obelisku z tablicą pamiątkową, a następnie na pobliskim skwerze Przyjaźni odbędzie się spotkanie z zespołem Orfeusz i Nikosem Rusketosem. Artyści wystąpią z koncertem greckich utworów, które zawsze porywają do tańca zgromadzoną publiczność.

 

Żniwa jak za dawnych lat

Gosław. Zagroda Chłopska w Gosławiu (na trasie pomiędzy Trzebiatowem a Kołobrzegiem) po raz kolejny organizuje Historyczne Żniwa – imprezę plenerową, której głównym tematem jest życie i obyczaje mieszkańców polskiej wsi.

Impreza rozpocznie się w sobotę o godz. 14.30. Na przybyłych do Gosławia czeka bardzo wiele atrakcji, m.in.: koszenie żniwiarką, za pomocą kosy, posługiwanie się sierpem, swojskie jadło, liczne konkursy, średniowieczny pokaz żniwiarstwa przygotowany przez Stowarzyszenie Historyczny Trzebiatów „Chąśba”. Dla

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 19-07-2019Image
Sarsa będzie jedną z muzycznych gwiazd „Lata z Węgorzem”. Fot. archiwum
Image
Na zabytkowych organach w kościele pw Chrystusa Króla w Świnoujściu w piątkowy wieczór zagra Katarzyna Olszewska. Fot. organizator