02-08-2019 eKurier | Kurier Plus
Rybacy dostaną rekompensaty, ale nie wiadomo jakie...

Dorsza coraz mniej, ale czy zakaz coś zmieni?

Dorsza coraz mniej, ale czy zakaz coś zmieni?
Zakaz połowu to decyzja polityczna – powiedział min. M. Gróbarczyk. Fot. Mirosław KWIATKOWSKI

Mirosław KWIATKOWSKI

Od kilku dni obowiązują ograniczenia dotyczące połowu dorsza do końca roku na wschodnim Bałtyku. Wprowadziła je Unia Europejska, która dostrzegła zagrożenie wyginięcia tych ryb w morzu. Raport Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES) potwierdził, że populacja dorsza bałtyckiego, stada wschodniego, osiągnęła krytycznie niski poziom. Dorsz nie jest w stanie rozmnażać się wystarczająco szybko, by odbudować się i w przyszłości utrzymać zdrowe stado.

UE wprowadziła ostre przepisy, które większości rybaków się nie podobają, a minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk stwierdził, że są to decyzje polityczne i należałoby zamknąć dla połowów cały Bałtyk, by odnowić stada wszystkich ryb. Minister stwierdził, że komisja do spraw rybołówstwa w UE już przestaje działać i rzutem na taśmę wprowadziła te zakazy. Nowa komisja powstanie za kilka miesięcy i wtedy dowiemy się, co będzie w styczniu przyszłego roku.

Rybacy mają otrzymać rekompensaty, ale ile one wyniosą? – tego nie wiadomo, gdyż środki pomocowe nie są duże, gdyż łącznie wynoszą ok. 100 mln zł i dzielić je będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Obecnie w całym kraju zarejestrowanych jest 140 kutrów i 600 łodzi rybackich.

Spotkanie w Wolinie

Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków zaprosiło do siebie w miniony piątek (26 lipca) wszystkich rybaków, armatorów i przetwórców ryb na spotkanie z ministrem Gróbarczykiem. Przyjechali rybacy z całego Wybrzeża, przeszło 150 osób. Wysłuchali oni ministra, jego doradców i urzędników ARiMR, którzy będą dzielić rekompensaty pieniężne.

Wiadomo od dawna, że dorsza jest coraz mniej, jest on coraz mniejszy i niekiedy zarobaczony. Liczebność dorsza w ub. roku była najmniejsza od lat. Stada zagrożone są wieloma czynnikami: brakiem żywności, niedotlenienia wody, wyławianiem innych

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 02-08-2019Image
Na spotkanie przybyli rybacy z całego Wybrzeża. Fot. Mirosław KWIATKOWSKI
Image
Czy kutry będą wozić wycieczki po portach? Fot. Mirosław KWIATKOWSKI
Image
Jeden z rybaków pokazuje ministrowi, jak wyglądają sieci. Fot. Mirosław KWIATKOWSKI