16-08-2019 eKurier | Kurier Plus
Czy gmina złamała prawo?

Osiedle na terenie chronionym? Czemu nie

Osiedle na terenie chronionym? Czemu nie
Strefy zabudowy dotarły już dawno nie tylko do granicy Szczecińskiego Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa, ale nawet do granicy samego lasu. Na zdjęciu widok z Puszczy Bukowej na zabudowania w rejonie ul. Chłopskiej w Szczecinie Fot. Ryszard PAKIESER/archiwum

R.K. CIEPLIŃSKI

Wójt gminy Stare Czarnowo – o czym informowaliśmy na początku sierpnia – wydał decyzję otwierającą drogę do budowy osiedla mieszkaniowego na terenie chronionym Szczecińskiego Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa. Chodzi o budowę 13 domów w „zabudowie mieszkaniowej” w Dobropolu Gryfińskim. Czy decyzja wójta stanie się precedensem, który ułatwi budowę osiedli na terenach chronionych wokół Puszczy Bukowej? Miłośnicy puszczy twierdzą, że tak się może stać. Krytykują Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska za – ich zdaniem – wydanie pozytywnej opinii wbrew wcześniejszemu własnemu rozporządzeniu w sprawie ochrony rezerwatu „Osetno”. Tymczasem sprawą od trzech lat zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Szczecinie.

Przypomnijmy, że od kilku lat toczy się prawna batalia dotycząca rozszerzenia strefy zabudowy w tej gminie, która miałaby objąć także tereny objęte wcześniej ochroną ze względu na walory przyrodnicze bądź krajobrazowe. W tle są interesy zarówno deweloperów, jak i właścicieli działek, których rynkowa wartość szacowana jest na kilkadziesiąt milionów złotych. Sprawa budzi nie tylko spore emocje przyrodników i części mieszkańców gminy, ale też stała się przedmiotem zainteresowania prokuratury. Znalazła się również na wokandzie, gdyż uchwała o zmianie studium zagospodarowania przestrzennego gminy, która otwiera drogę do rozszerzenia stref zabudowy, została zaskarżona. 25 maja 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wydał wyrok. Sąd stwierdził „nieważność zaskarżonej przez prokuraturę uchwały”.

Wspomniana wyżej działka, gdzie ma powstać pierwsze osiedle, nie znajduje się jednak na terenie ujętym w kontrowersyjnym studium do planu zagospodarowania przestrzennego, które – w formie uchwały – zakwestionował sąd, a jedynie bezpośrednio graniczy z tym obszarem. Zgodnie jednak z zasadą ciągłości zabudowy dawałoby możliwość uzyskania zgody na kolejne inwestycje.

Gmina chce rozszerzać…

19 lipca wójt gminy Stare Czarnowo opublikował obwieszczenie, z którego wynika, że gmina ta wydała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia pod nazwą „Budowa 13 domów w zabudowie mieszkaniowej jednorodzinnej w Dobropolu Gryfińskim na działce nr 24”. W obwieszczeniu tym

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 16-08-2019