20-09-2019 eKurier | Kurier Plus
Takiego boomu w regionie nie było nigdy

Ponad 600 kilometrów ekspresówek

Ponad 600 kilometrów ekspresówek
Węzeł „Bielice” na S6 Fot. archiwum

Obecnie w budowie jest ponad 200 km nowych dróg ekspresowych, a do końca perspektywy budżetowej UE powstanie 300 km dróg kategorii S za w sumie około 9,5 mld zł. Jeszcze nigdy nie przybywało w regionie dróg ekspresowych tak dużo i w takim tempie. GDDKiA podkreśla, że w poprzedniej perspektywie budżetowej budowaliśmy w jednym czasie maksymalnie 95 km dróg.

Na terenie woj. zachodniopomorskiego trwa realizacja 17 inwestycji o łącznej wartości około 6 miliardów zł. Kolejne inwestycje są w przetargu, w tym S11 od Koszalina do Bobolic. Na przełomie tego i następnego roku powinny zostać ogłoszone również przetargi na S3 Świnoujście – Troszyn. Łącznie w ramach obecnej perspektywy do 2023 r. powstanie 300 km nowych dróg w regionie, na co zabezpieczono finansowanie w kwocie około 9,5 mld zł.

Równocześnie cała pozostała do realizacji sieć drogowa jest objęta pracami przygotowawczymi za kwotę około 200 mln zł. Tu warto dodać, że w maju tego roku oddano do użytku odcinek S6 Goleniów – Nowogard, kolejne odcinki aż do Koszalina będą wkrótce oddawane do ruchu. Wyjątkiem jest tu obwodnica samego Koszalina. Budowa tego fragmentu S6 jest opóźniona około 2 lat z powodu komplikacji geologicznych i konieczności przeprojektowania części trasy. Łącznie w tym roku sieć dróg szybkiego ruchu w regionie wzrośnie o ponad 140 km, czyli ulegnie podwojeniu.

Północ – południe

Popularna „trójka” jest głównym szlakiem transportowym biegnącym wzdłuż naszej zachodniej granicy, jest to część korytarza łączącego północ i południe Europy. Droga jest w większości już gotowa na całym przebiegu, a do 2023-2024 roku ma być gotowa w całości od Świnoujścia do granicy z Czechami.

Obecnie na odcinku od obwodnicy Troszyna do obwodnicy Miękowa jest drogą jednojezdniową. Natomiast na odcinku od Miękowa do Rzęśnicy znajduje się dwujezdniowy odcinek wybudowany w latach 70. ub. wieku. Łącznie to 41,4 km drogi wymagającej budowy i rozbudowy. Roboty rozpoczęły się na tych odcinkach w maju tego roku. Budowane są wiadukty i wykonywane prace ziemne. Jeszcze we wrześniu tego roku wykonawca rozpocznie roboty bitumiczne. Inwestycja będzie gotowa w II kwartale 2021 roku.

Od Troszyna do Miękowa zostanie wybudowana dwujezdniowa droga ekspresowa o długości 22,4 km wraz z obwodnicą Brzozowa. Powstaną 3 nowe węzły drogowe. Na odcinku od

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 20-09-2019Image
Węzeł „Dobre” na drodze ekspresowej S6 Fot. archiwum
Image
Budowa węzła „Kliniska” w ciągu drogi ekspresowej S3 Fot. archiwum