20-09-2019 eKurier | Kurier Plus
Państwowa Szkoła Muzyczna I st. – placówka dla uczniów i mieszkańców

Jesteśmy po obu stronach Odry

Jesteśmy po obu stronach Odry
Fot. Dariusz GORAJSKI

Z Anną TARNOWSKĄ, dyrektorką Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Szczecinie, rozmawiała Elżbieta KUBERA

– Uważają państwo, że dzieciom warto śpiewać już od pierwszych chwil życia. Dlaczego?

– Doprecyzuję. Od pierwszych chwil życia, czyli od poczęcia. Słuch rozwija się u dziecka już w okresie prenatalnym, około 20. tygodnia ciąży słuch płodu jest bardzo rozwinięty, a w 5. miesiącu stwierdza się u dziecka słuch funkcjonalny. Śpiewanie w ciąży wpływa korzystnie zarówno na dziecko, jak i na mamę. Istnieje także wiele dowodów na to, iż muzyka odgrywa istotną rolę w rozwoju małego dziecka już po urodzeniu. Wszyscy doskonale wiemy, jak ważna jest muzyka w życiu każdego z nas. Dla dzieci nie jest tylko rozrywką czy formą uspokojenia. Wsłuchiwanie się w treść kołysanki sprzyja rozwojowi wyobraźni i mowy, a bliskość śpiewającego rodzica wzmacnia więź emocjonalną między nim a dzieckiem. Śpiewanie niemowlęciu jest dla niego pierwszą ważną lekcją języka, z jaką maluch się styka i co ciekawe, może to zapobiec problemom językowym w dorosłym życiu. Dlatego w naszej szkole we wrześniu ruszyła kolejna edycja projektu „Pośpiewaj mi, Mamo, pośpiewaj mi, Tato”. Na bezpłatne warsztaty zapraszamy w czwartkowe przedpołudnia do zabytkowej Willi Grawitza przy al. Wojska Polskiego 115, gdzie mamy dobre warunki do zajęć. Dla pełzających maluszków są specjalne maty. Warsztaty, na których można nauczyć się śpiewać kołysanki, kierujemy zarówno do mam, jak i do tatusiów, a także do kobiet w ciąży i tych, które planują rodzicielstwo. W warsztatach mogą też uczestniczyć babcie, dziadkowie, starsze rodzeństwo, nianie oraz osoby, które na co dzień opiekują się małymi dziećmi.

– Wasza szkoła stale rozszerza swoją działalność. Czy poza uczniami pojawiają się nowe grupy odbiorców?

– Jesteśmy placówką nie tylko stricte edukacyjną, ale też małą instytucją kultury. Mimo że szkoła jest popołudniowa, budynek tętni życiem przez cały dzień. W godzinach przedpołudniowych organizujemy zajęcia dla uczniów najmłodszych – z przedszkoli i szkół podstawowych, którzy przychodzą na audycje muzyczne.

W auli szkoły organizujemy koncerty. Jest to historyczna, zabytkowa Willa Grawitza – piękny obiekt. Remont wykonany pięć lat temu prowadzony był właśnie z myślą o tym, że będzie to obiekt otwarty dla mieszkańców Szczecina i regionu. Można go także zwiedzać. I tak się dzieje. Kilka razy mieliśmy już wycieczki z przewodnikiem – byli to zarówno mieszkańcy Szczecina, jak goście spoza naszego miasta.

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 20-09-2019