18-10-2019 eKurier | Kurier Plus
Czy na Jasnych Błoniach usiądzie kilkaset osób?

Ławki, które mają łączyć, a nie dzielić

Ławki, które mają łączyć, a nie dzielić
Stół z najdłuższej deski w Szymbarku Fot. Elżbieta KUBERA

Elżbieta KUBERA

Długie ławki coraz częściej można spotkać w różnych miejscach Polski i Europy. Dziennikarze „Kuriera” siadywali na takich sprzętach w różnych miejscach: w kaszubskim skansenie w Szymbarku, na molo na szwedzkim jeziorze Wetter w Jonkoping czy w parku Guell w Barcelonie. Pojawił się projekt, aby podobne ławki stanęły w Szczecinie na Jasnych Błoniach i Wałach Chrobrego.

– Ta ławka ma za zadanie łączyć, a nie dzielić – przekonuje szczecinianin Leszek Hercki, racjonalizator i pomysłodawca projektu. – Zwykła ławka w parku czy na Jasnych Błoniach przeznaczona jest dla dwóch, trzech osób. Zazwyczaj jeśli ktoś na niej usiądzie, kolejne osoby niechętnie się dosiadają, gdyż czują się niezręcznie. A w przypadku gdy zajmują ją już dwie osoby, trzecia czuje się już zupełnie jak intruz. Długa ławka ma natomiast formułę otwartą, ponieważ może na niej usiąść wiele osób. Ta ławka ma integrować i zbliżać ludzi, gdyż nie ma żadnych granic i barier.

Leszek Hercki wystąpił z wnioskiem do Urzędu Miejskiego, by długie ławki z wysokim oparciem stanęły w dwóch miejscach Szczecina – na Jasnych Błoniach przy pomniku Papieża Jana Pawła II i na Wałach Chrobrego.

– Chodzi o to, żeby na Jasnych Błoniach był jeden ciąg ławki, by nie było polowania na wolną ławkę, ale by w każdej chwili można było usiąść – podkreśla projektodawca.

Zgłoszony przez niego do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego projekt przeszedł już pomyślnie weryfikację formalną. Jego opis znajduje się wśród 184 zaakceptowanych formalnie projektów na stronie internetowej sbownioski.szczecin.eu.

– Wszystkie te wnioski, które przeszły pomyślnie weryfikację pod względem formalnym zespół opiniujący

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 18-10-2019Image
Długa ławka w Jonkoping w Szwecji Fot. Elżbieta KUBERA
Image
Ławki z oparciem na głowę na pl. Orła Białego w Szczecinie Fot. Mirosław WINCONEK
Image
Okrąglak przy Teatrze Lalek „Pleciuga” w Szczecinie Fot. Berenika LEMAŃCZYK
Image
Ławka przy placu Gałczyńskiego w Szczecinie Fot. Dariusz GORAJSKI