09-10-2019 eKurier | Szczecin/Region
Za wszystko i tak płaci klient

Ceny szybują w górę

Ceny szybują w górę
Wchodząc do marketu i robiąc w nim zakupy, zapłacimy więcej niż przed rokiem. Fot. Artur BAKAJ

Kiedyś przełom roku dla wielu producentów był okazją do wprowadzania nowych cen. Oczywiście nic raczej nie taniało. Tak jest i teraz, z tą różnicą, że ceny idą w górę małymi kroczkami przez cały rok. Dotyczy to głównie produktów spożywczych. Podwyżki są często kamuflowane przez zmniejszenie gramatury danego produktu przy zachowaniu pozornie tej samej ceny.

W ciągu niespełna 50 miesięcy najbardziej podrożało masło, bo aż o 55,39 procent. Ceny jaj nawet w dyskontach wzrosły o 30 procent. Po drabinie cen systematycznie wspina się pieczywo. Pomidory na przestrzeni 4 lat podrożały aż o jedną trzecią. Rekordzistami są jednak ziemniaki. Wydajemy na nie bowiem aż o 159 proc. więcej!!! Tendencji wzrostowej nie oparła się mąka, za którą płacimy teraz 122 proc. tego, co było w 2015 roku. Cukier jest droższy o 17 proc., a co za tym idzie – czekolady i inne słodycze.

Wzrost cen żywności odczuwają nie tylko rodziny. Szybko postępujące podwyżki sprawiły, że kłopoty ma m.in. kołobrzeski szpital. Świadcząca na jego rzecz

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 09-10-2019