15-11-2019 eKurier | Kurier Plus
O dwukrotnych pogorzelcach z Myśliborza i nie tylko…

Nic dwa razy się nie zdarza?

Nic dwa razy się nie zdarza?
Spośród ponad 600 mieszkań komunalnych w Myśliborzu co najmniej 30 procent ogrzewanych jest piecami kaflowymi. Są źródłem niskiej emisji, ale mogą też być powodem zagrożenia pożarowego. Fot. R.K. CIEPLIŃSKI

R.K. CIEPLIŃSKI

Nieczęsto się zdarza, że w ciągu niespełna roku jedno mieszkanie pali się dwa razy. Mało tego: pożar dwa razy pojawia się w tym samym miejscu - w rejonie komina odprowadzającego spaliny z pieca. Drugi pożar dziwi tym bardziej, że wybuchł - wbrew logice i „na złość" administracji nieruchomości komunalnych - po remoncie spalonego mieszkania, w tym także pieca i komina. Mimo że protokoły odbioru instalacji potwierdzające bezpieczeństwo podpisali uprawnieni do tego - elektryk, kominiarz i osoba z uprawnieniami budowlanymi.

Kilka dni temu w naszej redakcyjnej skrzynce pocztowej znaleźliśmy list od małżeństwa z Myśliborza. Nasi Czytelnicy z tego miasta informowali nas w tym e-mailu o swojej dramatycznej sytuacji. Z listu można się było dowiedzieć, że 1 listopada br. w ich mieszkaniu wybuchł pożar. Z opisu wynikało, że po tym tragicznym wydarzeniu lokal komunalny, którego byli najemcami, nie nadawał się do zamieszkania. W związku z tym Urząd Miejski w Myśliborzu „zapewnił im tymczasowe schronienie w hotelu". Z dalszej części e-maila dowiedzieliśmy się już jednak, że pogorzelcy nie zgodzili się na „zakwaterowanie do lokalu tymczasowego". „Gmina każe nam zamieszkać w pokoju przejściowym, przez który przechodzą inni lokatorzy, do lokalu z toaletą w podwórzu i wodą ze studni. Słowem: mamy się przenieść z normalnego mieszkania składającego się z dwóch pokoi, łazienki i kuchni do przejściowego pokoju" - pisali.

Pechowe mieszkanie czy raczej beztroska?

- Pierwszy pożar wybuchł tuż przed świętami Bożego Narodzenia w 2018

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 15-11-2019