15-11-2019 eKurier | Kurier Plus
XXX Zawody Matematyczne „Baltic Way” w XIII LO

Najlepsi z państw bałtyckich w Szczecinie

Najlepsi z państw bałtyckich w Szczecinie
Finał Konkursu Matematycznego XIII LO dla uczniów szkół podstawowych w maju br. Na zdjęciu: Beata Bogdańska i Cezary Urban wręczają nagrody. Fot. Ryszard PAKIESER

Elżbieta KUBERA

Szczecin gości od piątku uczestników Zawodów Matematycznych Państw Bałtyckich „Baltic Way". To duże wyróżnienie dla miasta i dla XIII Liceum Ogólnokształcącego, w którym wszystkie rozgrywki i spotkania zawodów toczyć się będą do wtorku. To znaczące tym bardziej że w trzydziestoletniej historii „Baltic Way" organizowane są w Polsce dopiero po raz trzeci.

Pierwsze Zawody Matematyczne Państw Bałtyckich dla najlepszych w tej dziedzinie uczniów szkół średnich odbyły się w 1990 r. Zorganizowano je wówczas dla upamiętnienia demonstracji z 1989 r. które doprowadziły do odłączenia się Estonii, Litwy i Łotwy od Związku Radzieckiego. Od trzeciej edycji do konkursu dołączyły kolejne kraje basenu Morza Bałtyckiego. Obecnie w zawodach biorą udział: Dania, Estonia, Finlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Niemcy (reprezentowane przez Hamburg i Rostok), Norwegia, Polska, Rosja (reprezentowana przez Petersburg) i Szwecja.

Przez 30 lat Zawody

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 15-11-2019