20-12-2019 eKurier | Szczecin/Region
Nie będzie już papierowych recept

E-recepta tuż-tuż

E-recepta tuż-tuż
Papierowe przejdą do historii? Fot. Robert STACHNIK/archiwum

Koniec tradycyjnych papierowych recept! - już za kilka dni, 8 stycznia 2020 r. całkowicie wyjdą z użytku. Od tego momentu we wszystkich aptekach będzie można wykupić leki wyłącznie na podstawie e-recepty, czyli recepty wystawionej w systemie elektronicznym!

Choć lekarze mogli wystawiać e-recepty już od początku roku, rzadko z tej możliwości korzystali. Można więc powiedzieć, że system w Polsce działa już od wielu miesięcy, ale w znacznie ograniczonym zakresie. A dokładnie, do końca lata praktycznie był nieużywany. Na szczęście w miarę zbliżania się końca roku coraz więcej lekarzy przestawiało się na e-recepty.

Dziś w województwie zachodniopomorskim liczba wystawionych e-recept sięga 2,5 mln (dla ponad 400 tys. osób). Pacjenci otrzymują je już w 64 miejscowościach, w 1064 podmiotach, a wystawia je 1796 lekarzy.

W naszych placówkach medycznych elektroniczna recepta to już standard. Najmłodszy mieszkaniec Zachodniopomorskiego, który ją otrzymał, miał 4 dni, a najstarszy może się pochwalić wiekiem 105 lat.

Początkowo wielu lekarzy się obawiało zapowiadanej rewolucji. Część zatrudnionych w ZOZ-ach emerytów rozważała nawet odejście z pracy. Tłumaczyli się brakiem czasu oraz niechęcią do wdrażania się w nowy system. Wydaje się jednak, że obecnie lekarze mają już coraz mniej obaw przed wystawieniem druku

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 20-12-2019