26-03-2020 eKurier | Szczecin/Region
Pracownicy też przejdą kwarantannę

Nowe ograniczenia na granicy

Nowe ograniczenia na granicy
Od 27 marca 2020 r. (piątek, g. 0.00) czternastodniową obowiązkową kwarantanną objęte będą również osoby przekraczające granicę, na co dzień pracujące w państwie sąsiednim. Ograniczenia będą obowiązywać na całej granicy RP. Na zdjęciu: przejście graniczne w Garzu na wyspie Uznam Fot. Bartosz TURLEJSKI

Od piątku (27 marca) wprowadzone zostaną kolejne ograniczenia w przekraczaniu granicy państwowej. Pracownicy, którzy udadzą się do pracy w sąsiednim kraju, będą musieli po powrocie poddać się czternastodniowej kwarantannie. Uniemożliwia się zatem regularną pracę za granicą. 

Nowe obostrzenia mają ogromne znaczenie dla portfeli i bytu mieszkańców przygranicznego regionu. W Świnoujściu od lat się mówi, że niemieckie kurorty to największy pracodawca na wyspach. Obok oczywiście turystyki i targowisk, które także musiały wygasić swoją działalność i dzisiaj stoją przed bardzo trudnym zadaniem przetrwania kryzysu.

Rozporządzenie dotyczy osób, które mieszkają w Polsce bądź w kraju sąsiednim, ale pracują na co dzień w drugim kraju i do tej pory regularnie przekraczały granicę.

– Dotychczas te osoby, w drodze do pracy i z pracy, mogły przekraczać granicę i nie były objęte czternastodniową kwarantanną. Podstawą do tego były dokumenty potwierdzające zatrudnienie po drugiej stronie granicy. Począwszy od 27 marca 2020 r. (piątek, g. 0.00) czternastodniową obowiązkową kwarantanną objęte będą również osoby przekraczające granicę, na co dzień pracujące w państwie sąsiednim. Ograniczenia będą obowiązywać na całej granicy RP – to ograniczenie związane z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia.

Gdy w połowie marca wprowadzano pierwsze poważne ograniczenia na granicy, pracownicy z Niemiec nadal mogli za okazaniem umowy z pracodawcą jeździć do swoich zakładów pracy. Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia, apelował wówczas do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, żeby zamknąć granicę także dla nich. Powoływał

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 26-03-2020