10-04-2020 eKurier | Kurier Plus

Pamięć nie dała się zgładzić

Magdalena RUCZYŃSKA

„Drogi Tatuniu. Chodzę do szkoły do I kl. Modlę się żebyś jak najprędzej wrócił. Całuję Cię mocno. Twój Zdzicho" - to fragment listu napisanego przez Zdzisława Kominka 14 marca 1941 r. do ojca. List został zwrócony rodzinie. Adresat listu Józef Kominek w tym czasie już nie żył.

W kwietniu Instytut Pamięci Narodowej intensyfikuje działania edukacyjne w związku z obchodami 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

W najbliższy poniedziałek - 13 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Była to jedna z najtragiczniejszych zbrodni II wojny światowej. W ciągu dwóch miesięcy oddziały NKWD zgładziły prawie 22 tysiące polskich oficerów, policjantów, lekarzy, prawników, duchownych, nauczycieli i działaczy społecznych.

Gdzie zatem szukać materiałów edukacyjnych o Zbrodni Katyńskiej?

Na uruchomionej pod koniec marca stronie edukacja.ipn.gov.pl porządkującej 20 lat działalności edukacyjnej Instytutu dostępna jest wirtualna paczka poświęcona tej tematyce. Znajduje się w niej cały szereg artykułów popularno naukowych, materiały multimedialne: filmy, spoty, nagrania dyskusji, teki edukacyjne, materiały do pobrania i wydrukowania. Na stronie zamieszczony jest również warsztat edukacyjny „Śledztwo katyńskie". Choć jest on adresowany głównie do nauczycieli, chciałabym polecić go każdej osobie zainteresowanej tą tematyką. W fabule detektywistycznego dochodzenia na podstawie przedmiotów wydobytych z „dołów śmierci" należy ustalić

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 10-04-2020