10-04-2020 eKurier | Kurier Plus

Zbrodnia Katyńska i jej ujawnienie

Zbrodnia Katyńska i jej ujawnienie
Komisja ekshumacyjna nad grobami zamordowanych polskich żołnierzy w Katyniu Fot. AIPN

Sebastian LIGARSKI

Po agresji wojsk sowieckich na Polskę w dniu 17 września 1939 r. NKWD internowało 18 tys. przedstawicieli polskiej inteligencji, policji państwowej i innych formacji militarnych (w tym ponad 10 tys. oficerów) i umieściło ich w kilku obozach na terenie ZSRS. 5 marca 1940 r. Józef Stalin i Biuro Polityczne Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) podjęło decyzję o ich wymordowaniu.

Akcję rozpoczęto 3 kwietnia 1940 r., gdy pierwszą grupę oficerów zapakowano do więziennych wagonów i wywieziono do stacji Gniezdowo, skąd autobusami bądź samochodami więziennymi (tzw. czornyj woron - czarny kruk) wywieziono do ośrodka wypoczynkowego NKWD w Lesie Katyńskim. Jeńców z Kozielska zamordowano w Lesie Katyńskim koło Smoleńska (zwanego przez okolicznych mieszkańców Kozimi Głowami) oraz w willi NKWD nad Dnieprem, jeszcze innych w więzieniu NKWD w Smoleńsku. Egzekucji ich kolegów ze Starobielska dokonywano w Charkowie w więzieniu wewnętrznym NKWD przy ul. Dzierżyńskiego 13. Jeńców ze Starobielska mordowano w piwnicy więzienia wewnętrznego NKWD w Charkowie (chowano w Piatichatkach), a z Ostaszkowa w piwnicy Zarządu Obwodowego NKWD w Kalininie (obecnie Twer) i grzebano w rejonie wsi Jamok-Miednoje. Do tej listy należało doliczyć zamordowanych na Ukrainie, w lesie Bykowni w Kijowie. Jeńców więzionych na Białorusi zamordowano prawdopodobnie w Kuropatach na przedmieściach Mińska.

Z 15 tys. oficerów uratowało się 395 wysłanych do „obozu juchnowskiego, a następnie - po miesiącu - do obozu w Griazowcu". Akcję zakończono w połowie maja 1940 r.,zaś w innych miejscach latem tego

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 10-04-2020Image
Fot. AIPN
Image
Na stole zwłoki oficera Wojska Polskiego w mundurze Fot. AIPN
Image
Przedmioty znalezione podczas ekshumacji ciał oficerów Wojska Polskiego zamordowanych w Katyniu Fot. AIPN
Image
Zwłoki generała brygady Mieczysława Smorawińskiego po ekshumacji Fot. AIPN
Image
Fot. AIPN
Image
Ekshumacja ciał oficerów polskich zamordowanych przez NKWD w masowych grobach w Katyniu Fot. AIPN