05-06-2020 eKurier | Sport
PIŁKA NOŻNA Gdyby nikt nie musiał odchodzić

Pogoń ostatnich dwóch lat

Żaden klub z piłkarskiej ekstraklasy nie jest w stanie zatrzymać swoich najlepszych piłkarzy. Ci bardziej wartościowi zmieniają kraj i otoczenie, lądują w silniejszych ligach, mocniejszych klubach, a rolą jego polskich pracodawców pozostaje jedynie wynegocjowanie jak najwyższej kwoty odstępnego.

Cierpi na tym jakość zespołu, tracą kibice, trudno w takiej sytuacji o postęp i rozwój. Kluby co pół roku muszą uzupełniać wyrwy po swoich najcenniejszych elementach i nie zawsze to się udaje. Tak naprawdę to raczej zawsze się to nie udaje, czego efektem jest coraz gorsza pozycja polskiego futbolu klubowego na rynku europejskim.

Pogoń w ostatnich dwóch latach wychodzi na sprzedaży swoich najlepszych piłkarzy bardzo dobrze. Sprzedaje drogo i utrzymuje drużynę na poziomie ligowego średniaka. Kibice chcieliby czegoś więcej, ale wobec stosowanej polityki kadrowej niczego lepszego nie należy się spodziewać w najbliższej przyszłości.

Postanowiliśmy stworzyć jedenastkę piłkarzy grających w Pogoni na przestrzeni ostatnich dwóch lat, kiedy trenerem jest Kosta Runjaic. Zawodnicy ci niekoniecznie występują obecnie w szczecińskim zespole, ale utrzymują wysoką formę, grają w innych, przeważnie mocnych zagranicznych klubach, ale wciąż mogliby stanowić silne ogniwo w szczecińskiej drużynie. Zdarza się, że znajdują się w trudnej sytuacji w nowych klubach, gdzie o miejsce w składzie muszą walczyć często z negatywnym skutkiem.

Sześciu już nie ma

W zespole takim jest sześciu piłkarzy, którzy w ostatnich dwóch latach odeszli z Pogoni, a kolejni dwaj: Srdjan Spiridonovic i Ricardo Nunes odejdą w przerwie letniej. Obaj znajdują się poza wyjściowym składem. Ośmiu graczy zaliczających się do najlepszych w zespole w ciągu czterech ostatnich okienek transferowych, to bardzo dużo. Nic zatem dziwnego, że nie możemy doczekać się skoku jakościowego drużyny.

Ci najlepsi przeważnie zostali sprzedani, a klub w ciągu dwóch lat zarobił na nich prawie 50 mln

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 05-06-2020