12-06-2020 eKurier | Sport
PIŁKA NOŻNA Klub ze Szczecina buduje finansowe podwaliny

Przychody Pogoni w górę

Przychody Pogoni w górę
Oddanie do użytku pierwszej części trybun spowoduje, że przychody Pogoni jeszcze mocniej pójdą w górę. Fot. Ryszard PAKIESER

Pogoń Szczecin zanotowała za rok 2019 blisko 30-procentowy wzrost przychodów w porównaniu z rokiem 2018. To wynik z raportu przygotowanego przez dziennikarzy „Rzeczpospolita" sporządzonego na podstawie klubowych danych wysyłanych na potrzeby licencyjne. Wiarygodność raportu jest zatem duża.

Przychody Pogoni za rok 2018 wynosiły 33,4 mln złotych, natomiast rok później wzrosły do kwoty 42,9 mln złotych. Pogoń więcej zarabia, ale też więcej wydaje, choć jako jeden z nielicznych klubów ekstraklasy notuje w dwóch ostatnich latach zysk. Za rok 2019 zysk wyniósł 0,9 mln złotych, natomiast za rok 2018 ten zysk był na poziomie
2,1 mln złotych. Łącznie za dwa ostatnie lata zysk Pogoni kształtował się na poziomie 3 mln złotych.

Biorąc pod uwagę dwa ostatnie lata, to tylko cztery kluby zanotowały większy zysk od Pogoni. Są to: Cracovia (plus 7,4 mln złotych), Jagiellonia (plus 4,6 mln złotych), Górnik (4,7 mln złotych) i Piast (3,4 mln złotych). Największą stratę w ciągu dwóch ostatnich lat poniosła Legia. Straciła w stosunku do najwyższych przychodów w ekstraklasie aż 74 mln złotych. Wynika to głównie z tego, że klub nie zdołał zakwalifikować się do europejskich pucharów.

Takie kluby, jak: Legia, Lech i Lechia miały w planie przychody z tytułu występów w fazie grupowej europejskich pucharów. To się nie udało i stąd ogromne straty za rok 2019 każdego z nich. Legia w samym tylko roku 2019 była stratna 30 mln złotych, Lech stracił 18 mln złotych, a Lechia ponad 10 mln złotych.

Wzór finansowego działania

Pogoń jest krytykowana za brak sportowego postępu, jednak pod względem finansowego zarządzania może uchodzić za wzór. Jej przychody, które w roku 2019 urosły dość znacznie i tak klasyfikują zespół dopiero na siódmym miejscu w ekstraklasie. Większe przychody zanotowały: Legia (147 mln złotych), Lechia (61 mln złotych), Lech (55 mln złotych), Jagiellonia (50 mln złotych), Cracovia (47 mln złotych) i Zagłębie (45 mln złotych).

Blisko

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 12-06-2020