05-06-2020 eKurier | Kurier Plus
Człowiek, który zgłosił się na ochotnika do Auschwitz

Charyzmie Pileckiego ulegali nawet Niemcy

Charyzmie Pileckiego ulegali nawet Niemcy
Rotmistrz Witold Pilecki

Alan SASINOWSKI

Witold Pilecki był tak sprawnym konspiratorem, że do swojej tajnej organizacji w obozie koncentracyjnym Auschwitz wciągnął nawet niemieckiego kapo, który potem walczył w Armii Krajowej – powiedziała dr Anna Mandrela, autorka książki „Duchowość i charakter Witolda Pileckiego”. O jednym z najważniejszych polskich bohaterów mówiła podczas debaty online zorganizowanej przez szczecińską organizację pozarządową Fidei Defensor.

Uczona zdradziła m.in. mało znane fakty z życia osobistego ochotnika do Auschwitz.

– Jego dzieciństwo wcale nie układało się tak sielankowo – oceniła. – Ojciec miał wybuchowy charakter. Ciekawy jest fakt, że sam Pilecki w listach z młodości i we wspomnieniach ani razu nie pisze o nim źle, a jeśli go wspomina, to tylko pozytywnie. Natomiast starsza siostra Witolda spisała pamiętnik i jakkolwiek podkreślała dobre cechy ojca, pracowitość, uczciwość, ofiarność, to, że nie szczędził pieniędzy na podarunki, tak przyznawała, że ojciec miał trudny charakter. Fragment jej pamiętnika: „W rodzinie przejawiał złe humory, złość w sprzeczkach z matką przechodzącą w straszliwe krzyki i wściekłość. Dziecko nie miało prawa płakać, krzyknąć, powodować hałasu ani nawet się skrzywić. Spadały na nie plagi, było brutalnie szturchane, bite”.

Witold w ojca się nie wdał. Nawet po

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 05-06-2020Image
Podejrzewa się, że grobem Pileckiego jest kwatera na „Łączce” na warszawskich Wojskowych Powązkach, gdzie potajemnie chowano ofiary UB, by pamięć w Polsce po nich zginęła. Przy symbolicznym grobie Pileckiego obok wzniesionego na „Łączce” Panteonu – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych zawsze płoną znicze. Fot. Berenika LEMAŃCZYK
Image
Wszystko wskazuje na to, że Pilecki sam zgłosił się na ochotnika do Auschwitz. Fot. Wikipedia