12-06-2020 eKurier | Kultura
Zaliczkę za pierwszą powieść wydał na kolację i ubezpieczenie samochodu

Odetchnąć z ulgą i wrócić do normalności

Odetchnąć z ulgą i wrócić do normalności
Kiedy Maciej Tomski dowiaduje się, że jego żona Janina zginęła w wypadku samochodowym, myśli, że wali mu się cały świat. Jak powiedzieć dwóm córeczkom, że właśnie straciły matkę? Maciej nie ma pojęcia, dlaczego do wypadku doszło pod Mrągowem, skoro Janina powiedziała mu, że jedzie na delegację pod Kraków. Pomyliła się? Okłamała go? A gdy na jej pogrzebie pojawia się tajemniczy mężczyzna, Maciej zaczyna rozumieć, że Janina miała wiele sekretów. Oto początek nowego thrillera psychologicznego Wojciecha Chmielarza – pt. „Wyrwa”.

Z pisarzem Wojciechem CHMIELARZEM rozmawia Monika GAPIŃSKA

- Od połowy marca pisał pan powieść w odcinkach „Prosta sprawa" i aż do początków maja publikował na swoim profilu facebookowym. Można powiedzieć, że to powieść na czas pandemii. Czy zatem ukaże się ta historia w formie książkowej?

- Mamy takie plany. Teraz intensywnie pracujemy nad redakcją. Zastanawiamy się, co w tej powieści poprawić. Jak sprawić, żeby była lepsza i ciekawsza. Bo jak pani słusznie zauważyła, była to opowieść na czas pandemii. Pisana na bieżąco, na szybko, jako pewne podziękowanie i wsparcie dla moich czytelników. Zdaję sobie sprawę, że wymaga ona trochę pracy.

- A tak w ogóle dużo pan pisał w okresie izolacji czy może jednak był pan głównie domowym nauczycielem swoich dzieci?

- Sporo pisałem, właśnie „Prostą sprawę", ale też przysiadłem do kilku innych projektów. Jednym z nich były chociażby opowiadania do charytatywnej antologii „Nadzieja". Równocześnie udzielałem wywiadów, brałem udział w spotkania autorskich online. Sporo tego było. Ale tak, też zajmowałem się domowym nauczaniem. Dzieliliśmy się tymi obowiązkami z żoną.

- Pana nowa powieść - „Wyrwa" - miała premierę w trakcie trwającej jeszcze pandemii. Nie miał pan wątpliwości, że to może nie jest najlepszy czas, bo choćby nie będzie bezpośrednich spotkań z czytelnikami,

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 12-06-2020Image
Fot. Wojciech RUDZKI
Image
Wojciech Chmielarz (ur. w 1984 r.) – autor kryminałów, dziennikarz, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru (w 2015 roku za powieść „Przejęcie”) i Wielkiego Kalibru Czytelników (w 2019 roku za „Żmijowisko”), sześciokrotnie nominowany do tej nagrody. Publikował m.in. w „Pulsie Biznesu”, „Nowej Fantastyce”, „Pocisku” i „Polityce”. Uznawany za jednego z najważniejszych pisarzy kryminalnych młodszego pokolenia. Autor cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce: „Podpalacz” (2012), „Farma lalek” (2013), „Przejęcie” (2014), „Osiedle marzeń” (2016), „Cienie” (2018) i cyklu gliwickiego: „Wampir” (2015) i „Zombie” (2017), postapokaliptycznej powieści „Królowa głodu” (2014) oraz thrillerów psychologicznych – „Żmijowisko” (2018) i „Wyrwa”. Fot. Wojciech RUDZKI
Image
Fot. Wojciech RUDZKI