12-06-2020 eKurier | Kurier Plus
Bezpieczeństwo najważniejsze

Z pilotem na pokładzie

Z pilotem na pokładzie
Kapitan Janusz Majewski w minioną niedzielę wszedł na gazowiec „Al Oraiq”. Fot. Szczecin Pilot

Piloci morscy zapewniają bezpieczne wprowadzanie i wyprowadzanie statków z portów. Ich praca bywa niełatwa, zwłaszcza podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Dlatego tak ważne są w niej procedury bezpieczeństwa. Wiedzą o tym doskonale i dbają o nie piloci morscy działający w zespole portów Szczecin - Świnoujście.

Zadaniem pilota jest zapewnienie bezpiecznego wprowadzenia lub wyprowadzenia z portu jednostki morskiej, hamowanie jej, obracanie i przeprowadzenie procesu cumowania lub dokowania równoległego. Obracanie statków odbywa się na tzw. obrotnicy. Jest to ograniczony akwen żeglugowy o odpowiednich rozmiarach, usytuowany na styku basenów i kanałów portowych lub na torze wodnym specjalnie przeznaczony do bezpiecznego wykonywania manewrów statków przed ich podejściem do nabrzeży. Pilotami są doświadczeni marynarze, z dobrą wiedzą o danym akwenie, potrafiący współpracować z załogami holowników wspomagających statki. Wchodzą z pilotówki na pokład jednostki po specjalnej drabince sznurowej, tzw. sztormtrapie. Takie wejście i zejście wymaga wyczucia i rozwagi, zwłaszcza gdy jest wietrznie czy mroźno.

- Pilot jest doradcą kapitana - pisał w 1947 r. inżynier Julian Rummel, współtwórca idei Gdyni, doradca ministra żeglugi. -

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 12-06-2020Image
Kapitan Janusz Majewski w minioną niedzielę wszedł na gazowiec „Al Oraiq”. Fot. Szczecin Pilot
Image
Najnowsza pilotówka spółki Szczecin Pilot pracuje w Świnoujściu. Fot. Szczecin Pilot