12-06-2020 eKurier | Szczecin/Region
Egzamin jakiego dotąd nie było

Taka dziwna matura

Taka dziwna matura
Fot. Ryszard PAKIESER

Elżbieta KUBERA

To jedyny taki egzamin w życiu, dla wielu maturzystów najważniejszy. A oni przed wejściem na salę nie mogą pogadać na szkolnym korytarzu. Muszą ustawiać się w kolejce z półtorametrowym odstępem, w maseczkach, które utrudniają konwersację. A po egzaminie zamiast wymienić się wrażeniami i tym, jaki wynik wyszedł w trzecim zadaniu, natychmiast mają opuścić szkołę i nie tłoczyć się przed budynkiem.

Mimo pandemii koronawirusa i reżimu sanitarnego humory zdającym dopisują. Przed wtorkowym egzaminem z matematyki jeden z maturzystów Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych (dawnego TME) w Szczecinie pojawił się przed szkołą w masce przeciwgazowej. Rozbawił tym kolegów. Niektórzy stwierdzili, że należy się cieszyć, że nie trzeba chodzić w takich maskach, czyli nie jest jeszcze tak źle.

Po raz pierwszy sklasyfikowani zdalnie

Do 24 kwietnia uczniowie ostatnich lat klas liceów i techników nie wiedzieli, czy maturę rozpoczną - jak wynikało z harmonogramu - 4 maja. W obawie przed egzaminami w tym terminie pisali listy do ministra edukacji. Od połowy marca szkoły zostały zamknięte a uczniowie zaczęli uczyć się zdalnie. Dlatego - po raz pierwszy w historii - maturzyści zostali sklasyfikowani online. Rady pedagogiczne klasyfikacyjne odbywały się online na Zoomie, Teamsach i innych platformach do wideokonferencji. W II Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie w takiej radzie wzięło udział ponad 70 osób i jak powiedział wicedyrektor Marcin Żurek, nie było żadnych problemów.

Uczniowie z klas maturalnych naukę zakończyli planowo 24 kwietnia. Tego dnia - gdyby nie pandemia - w liceach i technikach odbyłyby się uroczystości, podczas których absolwenci otrzymaliby świadectwa ukończenia szkoły. Tak się jednak nie stało, ale na osłodę minister Piontkowski ogłosił, że w tym roku matura odbędzie się w czerwcu.

Zgodnie z przepisami każda szkoła miała określić sposób i termin odbioru świadectw przez abiturientów. Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN, podała, że świadectwa mogą być odbierane indywidualnie lub w inny

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 12-06-2020Image
Fot. Ryszard PAKIESER
Image
Maturzyści Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Szczecinie przed egzaminem z matematyki Fot. Ryszard PAKIESER
Image
Fot. Dariusz GORAJSKI
Image
Fot. Dariusz GORAJSKI
Image
Fot. Dariusz GORAJSKI
Image
Fot. Dariusz GORAJSKI
Image
Fot. Dariusz GORAJSKI
Image
Fot. Dariusz GORAJSKI
Image
Fot. Dariusz GORAJSKI
Image
Fot. Dariusz GORAJSKI
Image
Zdający w II LO w Szczecinie przed egzaminem z języka polskiego Fot. Dariusz GORAJSKI