01-07-2020 eKurier | Kurier Plus
KSIĄŻKI „Wierni banderze”

Matka chrzestna z Zamościa

Matka chrzestna z Zamościa
Janina Gąsiorowska, matka chrzestna „Ziemi Zamojskiej” Fot. archiwum

Statek został zbudowany w stoczni Astilleros Alianza w Buenos Aires w 1984 roku. Właścicielem jednostki była Polska Żegluga Morska. Nabytek otrzymał nazwę „Ziemia Zamojska". Aktu chrztu dokonała Janina Gąsiorowska - zamojszczanka. Ciekawostką jest, że Mamę „Ziemi Zamojskiej" wybrano w plebiscycie. Ewenement sam w sobie interesujący i - jak dotąd - jedyny. Taką formę wyboru matki chrzestnej zgodnie ustaliły władze województwa i miasta, wychodząc z założenia, że jeśli statek ma nosić nazwę „Ziemia Zamojska", to wyboru matki chrzestnej mają dokonać - co oczywiste - mieszkańcy tej ziemi.

Plebiscyt ogłosiła gazeta „Tygodnik Zamojski". Zgłosiło się siedemnaście kandydatek, w tym Janina Gąsiorowska. Panie traktowały wybór w kategoriach emocjonalnych i - co oczywiste - prestiżowych. Wybór oznaczał popularność i zaszczyt. A podróż do Argentyny? To bajka i zapowiedź bogatych wrażeń i przeżyć, które można zrealizować, wygrywając wybory. Wyborcy w głosowaniu oceniali: pracowitość, działalność zawodową i społeczną.

Wybór padł na panią Janinę. Przeciwniczki pokonała zdecydowanie. Nad kolejną kandydatką uzyskała 152 głosy przewagi.

Zamojszczanie żyli wyborem. Traktowali to w kategoriach uznania i nagrody. Uważali, by Mama statku była osobą ze wszech miar zasługującą na ten zaszczyt.

Przyszedł czas na podróż do Buenos Aires. Cztery środki lokomocji! Pociąg do Szczecina, powitanie przez dyr. Kargera na dworcu w Szczecinie, samochodem do Świnoujścia, następnie prom do Kopenhagi i samolot do

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 01-07-2020Image
Po chrzcie „Ziemi Zamojskiej”. Od lewej: ambasador PRL w Argentynie Czesław Limont, matka chrzestna Janina Gąsiorowska, wiceprezes stoczni Rodriguez Zubieta, żona ambasadora PRL w Argentynie Fot. archiwum