14-07-2020 eKurier | Kurier Plus
Pomnik Władysława Bartoszewskiego w Sopocie

Nie rzucaj oskarżeń na wiatr

Nie rzucaj oskarżeń na wiatr
Od lewej: Władysław T. Bartoszewski, Bronisław Komorowski, Aleksander Kwaśniewski, Krzysztof Kolarz (przew. Stowarzyszenia „Warto Być Przyzwoitym”), Jacek Kiciński Fot. Grzegorz MEHRING (www.gdansk.pl)

Z inicjatywy Stowarzyszenia „Warto Być Przyzwoitym" powstał pierwszy w Polsce pomnik Władysława Bartoszewskiego. Został odsłonięty 5 lipca w Sopocie. Autor rzeźby Jacek Kiciński mówił, że jego intencją było „ukazanie psychologicznego portretu Władysława Bartoszewskiego, męża stanu, pozytywnego mistyka, pełnego empatii mentora".

Władysław Bartoszewski (1922--2015) był więźniem Auschwitz, żołnierzem AK, powstańcem warszawskim, działał w Radzie Pomocy Żydom. Po wojnie współtworzył ruch oporu. Sześć i pół roku przesiedział w peereleowskich więzieniach. Współpracował z Radiem Wolna Europa i „Tygodnikiem Powszechnym", działał w „Solidarności", współtworzył Komitet Obrony Więzionych za Przekonania. Pracował na rzecz pojednania i dialogu polsko-żydowskiego i polsko-niemieckiego. Po 1990 r. był dwukrotnie ministrem spraw zagranicznych

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 14-07-2020