23-10-2020 eKurier | Kurier Plus
Wyrok w sprawie „frankowiczów”

Bank zwrócił 75 tysięcy złotych

Bank zwrócił 75 tysięcy złotych
Wielu klientów banków, biorąc pod uwagę kurs franka szwajcarskiego z daty uruchomienia kredytu, tj. 2 zł, faktycznie już ten kredyt spłaciło, a mimo to nadal zobowiązani są do uiszczania bardzo wysokich rat po kursie dwukrotnie wyższym, czyli ponad 4 zł. Na zdjęciu: protest frankowiczów w Szczecinie Fot. Robert WOJCIECHOWSKI/archiwum

Leszek WÓJCIK

Bank zapłacił 75 tys. zł szczecinianom, którzy wygrali w sądzie sprawę dotyczącą kredytów frankowych. To jeden z pierwszych procesów w Szczecinie wygranych (prawomocnym wyrokiem) przez tzw. frankowiczów po wydaniu wyroku przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Wyrok zapadł we wrześniu. Pisaliśmy o tym w „Kurierze Szczecińskim". Do dzisiaj nie milkną w tej sprawie telefony. Zainteresowanie sprawą jest ogromne. Dlatego wracamy do tematu. Na prośbę naszych Czytelników, o szczegóły sprawy poprosiliśmy radcę prawną Joannę Prochownik, która w sądzie reprezentowała kredytobiorców.

Jak się okazuje, proces nie trwał długo: prawomocne orzeczenie zapadło po dwóch latach procedowania. Sytuacja dotyczyła małżeństwa ze Szczecina, które w 2006 r. zaciągnęło kredyt „frankowy".

W ich imieniu radca prawna Joanna Prochownik wystąpiła z pozwem o ustalenie nieważności umowy kredytowej i zasądzenie na rzecz swoich klientów kwoty 75 tys. zł. Zdaniem mec. Prochownik, w rozstrzygnięciu sądu pomógł wyrok wydany 3 października 2019 r. przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

- Sprawa ta pokazała, że nie ma znaczenia, w którym roku kredyt został zaciągnięty - podkreśla radca prawna Joanna Prochownik. - Sprawy frankowe w polskich sądach można wygrać! W szczególności jest to ważne dla tych kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt na bardzo długi okres, nawet 30 lat.

Wielu klientów banków, biorąc pod uwagę

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 23-10-2020