07-10-2020 eKurier | Szczecin/Region
Opłacalne inwestycje w porty

Przynoszą miliardy

Przynoszą miliardy
Według nowej koncepcji ZMPSiŚ, obsługa ładunków masowych w Świnoujściu mogłaby zostać przeniesiona do portu zewnętrznego, oddalając się tym samym od uzdrowiska. Fot. ZMPSiŚ

Porty Szczecin i Świnoujście to dziś wielkie place budowy. Prowadzone w nich inwestycje przekraczają łącznie 4 mld zł. Jeżeli się uda zrealizować ambitne plany, to za kilka lat nakłady będą dwa razy większe. Inwestycje te szybko się zwracają. Obecnie z działalności zespołu portów co roku do budżetu państwa wpływa ok. 5 mld zł, a w niedalekiej przyszłości może być znacznie więcej.

Goszczący niedawno w Szczecinie wiceminister finansów Piotr Patkowski zapoznał się z trwającymi i planowanymi inwestycjami w zespole portów.

- Z zainteresowaniem wysłuchał naszych propozycji wiążących się z przyszłymi przychodami do budżetu państwa - mówi Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. - Było to pierwsze spotkanie, ale bardzo owocne. Spodziewamy się kolejnych, już na temat szczegółowych rozwiązań, które będą realizowane w ramach naszego programu inwestycyjnego.

Według danych Krajowej Administracji Skarbowej, rocznie do budżetu państwa z działalności portów Szczecin i Świnoujście trafia bezpośrednio ok. 5 mld zł.

- Porty są cały czas bardzo dochodowym sektorem gospodarki narodowej i Skarb Państwa

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 07-10-2020Image
Porty Szczecin i Świnoujście to dzisiaj wielki plac budowy. Prace trwają m.in. na terenie świnoujskiego terminalu promowego. Fot. Wiesław Mileńko/ZMPSiŚ