30-10-2020 eKurier | Kurier Plus

Listopad 2019 – październik 2020 – wspominamy Zmarłych

Listopad

Stefan Strzałkowski (1957 - 2019)

Polityk, nauczyciel i samorządowiec, burmistrz Białogardu, poseł na Sejm VI, VII i VIII kadencji. Urodził się 31 sierpnia 1957 r. w Białogardzie. Był nauczycielem, absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, skończył też studia podyplomowe z organizacji i zarządzania oświatą w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Szczecinie (2001). Był dyrektorem szkoły, a następnie w latach 1998-2002 zajmował stanowisko starosty białogardzkiego. W 2009 r. został wybrany na burmistrza Białogardu. W wyborach parlamentarnych w 2007 r. startował do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu koszalińskim. Mandat posła objął 24 czerwca 2009 r. po śmierci Mariana Golińskiego. W ławach sejmowych zasiadał w sumie przez trzy kadencje.

Styczeń

Dagny Koczorowska-Kornacka (1930 - 2020)

Długoletnia aktorka Teatru Lalek „Pleciuga", aktywna popularyzatorka sztuki teatralnej wśród dzieci i młodzieży. Urodziła się 26 lutego 1930 roku w Warszawie. Na przełomie 1949 i 1950 r. przyjechała do Szczecina. Tu ukończyła Liceum Pedagogiczne i rozpoczęła pracę w Pałacu Młodzieży, gdzie w latach 1951-1954 była instruktorką i nauczycielką. W 1954 r., na zaproszenie dyrektora Stanisława Laguna, związała się na stałe z nowo powstałym Teatrem Lalek „Rusałka" (późniejszy Teatr Lalek „Pleciuga"). W 1959 r. zdała eksternistyczny egzamin aktorski ze specjalizacji lalkarskiej. Rok później wraz z mężem, aktorem Juliuszem Kornackim, artystka wzięła udział w realizacji jednej z pierwszych w Polsce dobranocek dla dzieci - o „Wicku Marynarzyku". W późniejszych latach występowała także w spektaklach „Pleciugi", emitowanych przez szczecińską telewizję w programie ogólnopolskim. Przez wiele lat aktywnie działała w Towarzystwie Kultury - była wiceprzewodniczącą szczecińskiego oddziału, a także członkiem Prezydium Zarządu Głównego tej organizacji.

Tomasz Błotny (1978 - 2020)

Przez lata związany był z Flotą Świnoujście. Pojawił się w Świnoujściu w 1998 roku w celu odbycia zasadniczej służby wojskowej. Trafił do kadry pierwszego zespołu Floty, potem grał w kilku okolicznych klubach. Zdecydował się pozostać na wyspach na stałe. Po zakończeniu piłkarskiej kariery postanowił się sprawdzić w roli trenera. Jego pierwszym zespołem byli juniorzy Floty, z którymi wywalczył awans do klasy wojewódzkiej. W 2015 r. jego drużyna jako jedyna w Miejskim Klubie Sportowym dokończyła rozgrywki, mimo iż klub był już w stanie upadłości, więc nie działał zarząd ani biuro. On też został pierwszym trenerem nowego Morskiego Klubu Sportowego, prowadząc jednocześnie seniorów i juniorów. Z pierwszym zespołem wywalczył dwa kolejne awanse rok po roku. Po odejściu z Floty trenował z powodzeniem Wicher Brojce i Pomorzanina Nowogard.

Władysław Kiraga (1950-2020)

Były wieloletni burmistrz Nowego Warpna. W pamięci wielu pozostanie jako człowiek, dzięki któremu miasteczko „na końcu świata" zmieniło się nie do poznania. Urząd burmistrza Nowego Warpna sprawował w latach 2006-2018. Sam o liczącym półtora tysiąca mieszkańców miasteczku położonym nad Zalewem Szczecińskim i Jeziorem Nowowarpieńskim żartobliwie mówił, że jest to miejsce na końcu świata. Jednak to między innymi jego ogromna determinacja, ciężka praca i pozytywne nastawienie, którym zarażał swoich współpracowników, doprowadziły do tego, że Nowe Warpno z nieco zapomnianego miasteczka przeobraziło się w turystyczną perełkę. Wypiękniały zabytkowe kamieniczki, powstała przystań żeglarska z prawdziwego zdarzenia i podziwiana Aleja Żeglarzy, która jest swoistym hołdem dla zasłużonych ludzi morza. To dziś jedno z ulubionych miejsc turystów odwiedzających Nowe Warpno. Wśród nich dużą grupę stanowią właśnie żeglarze, których miasteczko zawsze gościnnie wita.

Wojciech Wójtowicz (1976 - 2020)

Pochodził z Mastka. Święcenia prezbiteriatu przyjął 2 czerwca 2001 r. Pełnił posługę jako wikariusz w parafii pw. św. Kazimierza w Koszalinie. Po trzech latach został oddelegowany na studia teologiczne na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Ukończył je pracą doktorską w 2010 r. Po powrocie do Koszalina był duszpasterzem akademickim i wykładowcą teologii fundamentalnej w diecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym. 1 lipca 2013 roku został rektorem koszalińskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Wykładał także w Instytucie Teologicznym w Koszalinie i był przewodniczącym Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. Był cenionym rekolekcjonistą, kierownikiem duchowym i teologiem. Zginął w wypadku samochodowym na drodze między Polanowem i Nacławiem, niedaleko Koszalina.

Kazimierz Ciuruś (1940-2020)

Inżynier budownictwa, budowlaniec z krwi i kości, przedsiębiorca, organizator wielkich projektów w kraju i za granicą, który sprawdzał się też na największych budowach. Na budowie „Dolnej Odry" był jednym z zastępców wybitnego menedżera inż. Władysława Dulibana. „Dolna Odra" była wielkim doświadczeniem i jednocześnie wyzwaniem, któremu sprostał bez żadnych wątpliwości. Zachowując dobrą pamięć i wdzięczność do ludzi, z którymi tam pracował, w szczególności wspomnianego dyrektora budowy oraz inż. Stefana Szumiaty - dyrektora Pomorskiego Przedsiębiorstwa Budowy Elektrowni i Przemysłu, zawsze podkreślał, że pierwszą dobrą inżynierską szkołę przeszedł w Szczecińskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego. Z „Dolnej Odry" Kazimierz Ciuruś po kilku latach pracy na budowach krajowych wysłany został przez Pomorskie Przedsiębiorstwo Budowy Elektrowni i Przemysłu na budowę elektrowni Homs w Libii. Budował później w Sudanie, w Niemczech, a po powrocie z zagranicy w 1990 roku założył spółkę „Ciroko", która dość szybko dała się poznać jako solidne, wszechstronne przedsiębiorstwo budowlane, przede wszystkim na terenie Szczecina i Świnoujścia.

Luty

Antoni Nowakowski (1944-2020)

Profesor nauk ekonomicznych, współzałożyciel i wieloletni prorektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie. Wcześniej był dziekanem Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Pracował też dla Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Przez wiele lat był członkiem i przewodniczącym Sekcji Informatycznych Metod Inżynierii Produkcji PAN. Autor ponad 180 publikacji naukowych, wychowawca wielu pokoleń studentów, promotor i recenzent wielu doktoratów. Specjalizował się w obszarze organizacji i zarządzania oraz systemów wspomagania decyzji zarządczych.

Był człowiekiem wielu talentów. Pasjonatem, kolekcjonerem. Osobą niezwykle łagodnego charakteru, dżentelmenem, „profesorem z klasą" - jak najczęściej określają Antoniego Nowakowskiego przyjaciele, współpracownicy, studenci, dyplomanci. „Nie znajdujemy słów, żeby opisać, jak wielką stratą dla nas jest odejście Profesora, naszego mentora, opiekuna, przyjaciela… po prostu wspaniałego

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 30-10-2020