28-10-2020 eKurier | Szczecin/Region
Mocno spóźniony port lotniczy

Rusza nowe lotnisko w Berlinie

Rusza nowe lotnisko w Berlinie
Nowe lotnisko w Berlinie wpłynie na funkcjonowanie szczecińskich przewoźników. Na zdjęciu: testy przeprowadzone przed planowanym uruchomieniem BER w połowie 2012 r. Fot. Mariusz RABENDA

Dziewięć lat spóźnienia ma berliński port lotniczy Flughafen Berlin-Brandenburg. W końcu zaczyna swoją działalność. Wraz z jego otwarciem zamknięte zostaną Tegel i Schönefeld. Przenosiny do nowego portu lotniczego zaczęły się 25 października, zakończą 8 listopada.

Przed laty znajomy z Warszawy, który odwiedził jeden ze szczecińskich hoteli, opowiedział mi o swojej przygodzie. Zamówił taksówkę. Wsiadając, poprosił o kurs na lotnisko. Na to kierowca zapytał: „Które?". Znajomy zaskoczony spytał, o co chodzi: „To macie więcej niż jedno?". Kierowca odparł: „Oczywiście: Goleniów, Schönefeld czy Tegel?".

Teraz zostaną nam tylko dwa: Goleniów i BER, jak w skrócie określany jest nowy port lotniczy im. Willy’ego Brandta zlokalizowany na południu stolicy Niemiec.

Jedno lotnisko zamiast trzech

Mówiąc o berlińskich lotniskach, nie można zapomnieć, że do 2008 r. były aż trzy. Wówczas zamknięte zostało lotnisko Tempelhof.

Oficjalnie nowy wielki port lotniczy na południu Berlina ma rozpocząć funkcjonowanie 31 października. Jednak „przedpremierowo" zaczął działać już w niedzielę 25 października. Był to trochę zabieg pod publikę. Oto bowiem z dawnego portu lotniczego Schönefeld zdjęte zostały stare napisy, które zastąpiono szyldem „Ber Terminal 5". Sam budynek został też zmodernizowany.

- 30 lat po zjednoczeniu Niemiec BER oznacza koniec rozproszenia ruchu lotniczego na kilka lokalizacji i przekształcenie w region metropolitalny -

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 28-10-2020