28-10-2020 eKurier | Szczecin/Region
„To nie Trybunał Konstytucyjny zerwał kompromis”

„To nie Trybunał Konstytucyjny zerwał kompromis”

„To nie Trybunał Konstytucyjny zerwał kompromis”
Fot. Dariusz GORAJSKI

Rozmowa ze Zbigniewem Boguckim, radnym Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku zachodniopomorskim

- W 2007 roku prezydent Lech Kaczyński mówił tak: „Jeżeli chodzi o sprawy związane z aborcją, to uważam, że osiągnięty 15 czy 14 lat temu kompromis jest kompromisem, którego nie wolno naruszać. Powtarzam - nie wolno naruszać". Ci, którzy bronią ostatniego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego o aborcji, postępują wbrew woli Lecha Kaczyńskiego, prawda?

- Spuścizna prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest dla mnie ogromnie ważna. Natomiast śp. prezydent Kaczyński mówił o kompromisie w kształcie, w jakim funkcjonował on ponad 10 lat temu. Kompromis nie został zerwany orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, ale przez praktykę stosowaną w ostatnich latach. Przesłanka eugeniczna, która w ramach owego konsensusu miała być absolutnym wyjątkiem, stała się wytrychem, który pozwalał rozszerzać aborcję na sytuacje, w których było to niedopuszczalne; wystarczało bowiem tylko podejrzenie niepełnosprawności dziecka, a nie stwierdzenie wad letalnych. Aż 40 proc. aborcji wykonywanych na podstawie przesłanki eugenicznej dotyczy dzieci z zespołem Downa, a tego kompromis nie obejmował. Nie ma więc rozdźwięku między tym, co mówił prezydent Lech Kaczyński a obecnym stanowiskiem TK czy moim.

- Wszystkie badania pokazują, że Polacy w większości są za utrzymaniem kompromisu aborcyjnego. Jak się ma do tego decyzja Trybunału?

- Trybunał jest niezależnym sądem konstytucyjnym i powołany jest do oceny aktu prawnego z

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 28-10-2020