09-02-2021 eKurier | Szczecin/Region
Oburzenie opinii publicznej – realia zagrożenia ASF

Na dziki w mieście obława

Na dziki w mieście obława
Fot. Dariusz R. JANOWSKI

Do tej pory już ponad 230 osób poparło petycję pt. „Stop rzezi dzików w Szczecinie!". Z każdą chwilą liczba tych podpisów rośnie. Tymczasem magistrat stara się uspokoić wzburzenie opinii publicznej: „na terenie Szczecina nie jest planowany odstrzał dzików".

Petycja jest pochodną ostatniego posiedzenia Komisji ds. Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, podczas którego pojawiła się kwestia dzików w mieście. W szczególności tych z Gumieniec, bo o zagrożeniu z ich strony dla lokalnej społeczności mówiła radna Dominika Jackowski (Koalicja Obywatelska).

Dziki w mieście - kontrakt na eliminację

Jak wcześniej informował „Kurier", jeszcze w lipcu ub. roku dziki odłowione z terenów zurbanizowanych były wywożone do lasów miejskich Szczecina, a po interwencji Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii (z dnia 29.07.2020 r.) dziki odłowione z terenu miasta są uśmiercane. W związku z zagrożeniem ASF (afrykański pomór świń - przyp. an).

Usługę w tym zakresie - czyli prowadzenie odłowu wraz z uśmierceniem dzików - na rzecz Szczecina świadczyła firma WILD-GAME: w terminie od 1 kwietnia do 31 grudnia 2020 r., a na podstawie umowy opiewającej na 156 957 zł. Jednak w bieżącym roku

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 09-02-2021Image
Nie ma odstrzału dzików na terenach zurbanizowanych. Dziki odłowione z terenu Szczecina są jednak eliminowane w związku z zagrożeniem ASF. Usługę w tym zakresie – czyli prowadzenie odłowu wraz z uśmierceniem – magistrat ma od ub. roku zakontraktowaną w firmie WILD-GAME. Fot. Dariusz GORAJSKI
Image
Fot. Mirosław WINCONEK