16-03-2021 eKurier | Szczecin/Region
Dla kogo rekreacja, komu przedogródek?

Szczecin (mniej) inwestuje w zielone

Szczecin (mniej) inwestuje w zielone
Fot. ZBiLK

Jedni mają nadzieję, że ich podwórka zmienią się w namiastki ogrodów, w których będą mogli odpocząć od śródmiejskiego zgiełku i spotkać się z sąsiadami. Inni liczą, że siłownia oraz plac zabaw przy ich bloku czy kamienicy będą bardziej bezpieczne niż inne miejsca publiczne. Są i tacy, którym widok z okna na feerię barw kwiatowych rabat ma poprawić nastrój, budząc nadzieję na lepszy dzień. Wszyscy jednak nie mają złudzeń: każda taka metamorfoza kosztuje.

Finansowe wsparcie dla tego rodzaju przemian miejskich podwórek oraz przedogródków oferuje budżet Szczecina. W tym roku na ten cel został zarezerwowany 1 milion złotych. To połowa ubiegłorocznej kwoty, jaką do podziału pomiędzy wybrane wspólnoty mieszkaniowe dysponował Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych.

Tymczasem wśród szczecinian programy „Zielonych podwórek Szczecina" oraz „Zielonych przedogródków Szczecina" niezmiennie się cieszą ogromną popularnością. Ich finansowe wsparcie pozwala bowiem na realizację spektakularnych przemian: dotychczas niedoinwestowanych, zwykle zaniedbanych terenów przy kamienicach w miejsca przyjazne rodzinom - z ławkami, stołami do gier i sąsiedzkich spotkań, placami zabaw i plenerowymi siłowniami, w otoczeniu kojącej zieleni oddzielającej rekreację od - niejako przy okazji również urządzanych - miejsc parkingowych.

- Pierwsze „Zielone podwórka" pojawiły się na mapie Szczecina w 2008 roku. Od tego momentu, dzięki wsparciu gminy, wyremontowano już 137. W sumie, przez ostatnie 13 lat, wspólnoty otrzymały na ten cel pomoc w wysokości ponad 14,4 mln zł. Natomiast program „Zielone przedogródki" ruszył w 2015 roku i od tego czasu również cieszy się dużym zainteresowaniem. W ciągu pięciu lat funkcjonowania tego programu zrealizowano 63 projekty, które gmina dofinansowała łącznie kwotą ponad 4 mln zł - przypomina Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa. - Przez ostatnie 13 lat ta zielona rewolucja objęła już 200 terenów.

Nie inaczej - mimo trwającego stanu epidemii - będzie w tym roku. Zielone transformacje terenów przyległych do swych nieruchomości zaplanowało 19 wspólnot mieszkaniowych.

- Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych zakończył nabór wniosków do programów „Zielone podwórka" oraz „Zielone przedogródki". Z pierwszej puli dofinansowania chce skorzystać 15 wspólnot, a z drugiej - cztery - informuje Tomasz Klek. - Komisja oceniająca rozpoczyna pracę. Po sprawdzeniu kosztorysów złożonych przez aplikujących i naniesieniu ewentualnych poprawek dokona wyboru projektów do realizacji na bieżący rok. Jakie wspólnoty otrzymają dofinansowanie, dowiemy się w drugiej połowie kwietnia.

Dotacja miasta do zielonych podwórek i przedogródków jest bezzwrotna. Pod warunkiem, że obdarowana wspólnota mieszkaniowa przejmie na siebie ciężar dalszego utrzymywania zmodernizowanego terenu oraz wszystkich powstałych na nim urządzeń czy to zabawowych, czy elementów małej architektury służących rekreacji.

Gmina - przypomnijmy - pokrywa 75 procent kosztów zielonych inwestycji realizowanych przez wspólnoty. Wyjątkiem jest tworzenie placów zabaw. W ich przypadku koszt zostanie sfinansowany aż w 95 procentach. ©℗

A. NALEWAJKO

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 16-03-2021Image
Fot. ZBiLK
Image
Fot. Elżbieta KUBOWSKA
Image
Fot. Arleta NALEWAJKO
Image
Kryzys wywołany stanem epidemii wyraźnie ograniczył skalę zielonych inwestycji w Szczecinie. O tym świadczy m.in. okrojona do 1 miliona złotych pula środków zarezerwowanych na realizację najpopularniejszych z miejskich programów pomocowych: „Zielonych podwórek” oraz „Zielonych przedogródków”. Fot. Mirosław WINCONEK
Image
Fot. Mirosław WINCONEK