16-03-2021 eKurier | Szczecin/Region
Jedni uważają go za szarlatana, inni za genialnego odkrywcę

Stworzył teorię haptenów

Stworzył teorię haptenów
– Jerzy Grzeszczuk promuje swoją teorię na jednym z kongresów medycznych w Goeteborgu. Fot. archiwum

Tylko ponoć przypadek sprawił, że nie poleciał w kosmos, jeszcze przed Hermaszewskim. Jest prawdopodobnie pierwszym pilotem, który napisał pracę z zakresu chorób immunologicznych i twórcą teorii haptenów. Jak twierdzi sam autor, haptenologia to nauka o toksycznym oddziaływaniu człowieka na człowieka za sprawą antygenów, które niedawno odkrył w ślinie, pocie, mleku, w płynach ustrojowych człowieka. Jego zdaniem hapteny to sprawcy takich nieszczęść jak: nieudane życie rodzinne, rozwody, zabójstwa, jak również alergii, migren, jaskry, epilepsji, stwardnienia rozsianego, reumatyzmu i chorób serca. W swojej publikacji zawarł adnotację: „książka przeznaczona dla czytelników powyżej 16 roku życia".

Jerzy Grzeszczuk mówi o sobie - naukowiec, ale świat naukowy nie przyznaje się do niego. Wielokrotnie próbował tam wejść niejako tylnymi drzwiami. Bez skutku.

- Miałem problemy z publikacją moich idei naukowych, dlatego 20 lat temu założyłem własne wydawnictwo. Naukowcy czytają, a potem nabierają wody w usta - przyznawał.

Urodził się Busku, nieopodal Lwowa. Jego ojciec był żołnierzem. Po wojnie jego rodzina znalazła się w Elblągu. Skończył szkołę lotniczą. Służył w pułku lotniczym w Goleniowie.

Ignorowany i traktowany przez środowiska

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 16-03-2021