18-03-2021 eKurier | Kurier Plus
Wyjątkowa publikacja z okazji 70-lecia Polskiej Żeglugi Morskiej

Wszystkie statki armatora w jednej książce

Wszystkie statki armatora w jednej książce
Trzecie wydanie albumu nawiązuje do 70-lecia PŻM.

Polska Żegluga Morska świętuje w tym roku 70-lecie swojego istnienia. W nawiązaniu do tego jubileuszu został wydany okolicznościowy album. Są w nim między innymi opisy i zdjęcia wszystkich statków, jakie były i są eksploatowane przez naszego narodowego armatora. „Polska Żegluga Morska. Album floty 1951-2021" jest już do nabycia w księgarniach. Jego autorami są Krzysztof Gogol i Bohdan Huras.

To już trzecie wydanie albumu, ale bogatsze od poprzednich. Pierwsze ukazało się w 2013 roku i zawierało historie wszystkich jednostek z floty PŻM eksploatowanych do 2012 roku.

- Pomysł stworzenia takiej publikacji pochodził ze środowiska trójmiejskiego, które często nagabywało mnie - jako rzecznika prasowego PŻM - o ten temat - mówi Krzysztof Gogol, jeden ze współautorów albumu, rzecznik prasowy Grupy PŻM, a także redaktor naczelny miesięcznika „Obserwator Morski" i zakładowego pisma „Bryza". - Pierwowzorem był tu podobny album dotyczący floty Polskich Linii Oceanicznych. Pomysł wynikał też z moich własnych potrzeb. Jako rzecznik zawsze miałem wiele telefonów z całej Polski, w których pytano mnie o różne statki z długiej historii PŻM. Stwierdziłem, że album floty po prostu wyjdzie temu naprzeciw i ułatwi mi pracę. Niestety, plan napisania takiej książki spotkał się raczej z chłodnym przyjęciem ówczesnej dyrekcji PŻM, więc musiałem na własną rękę znaleźć wydawcę, z którego pieniędzy album miał powstać.

Zadania tego podjęło się wydawnictwo z Gdyni „Porta Mare" i jego szef Jerzy Drzemczewski, w przeszłości wieloletni rzecznik prasowy PLO.

- Ścieżka była tu o tyle wydeptana, że to właśnie on wydał wcześniej wspomniany album floty PLO - opowiada K. Gogol. - Wreszcie od Jurka „otrzymałem" też współautora Bohdana Hurasa, który się okazał

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 18-03-2021Image
W albumie są zdjęcia nie tylko statków, ale również ludzi tworzących siłę i pozycję armatora.
Image
Zdecydowana większość stron poświęcona jest jednemu statkowi, jego podstawowym parametrom techniczno-eksploatacyjnym i krótkiej historii zilustrowanej dwoma, trzema zdjęciami.