24-03-2021 eKurier | Kurier Plus
NATURA Ekolodzy apelują do rządu

Bałtyk potrzebuje pomocy!

Bałtyk potrzebuje pomocy!
Fot. Sylwia DUDEK

Podczas tegorocznej kampanii „Godzina dla Ziemi WWF", Fundacja WWF Polska przypominała o tym, że Morze Bałtyckie jest w poważnym kryzysie i walczy o przetrwanie. Nie ona jedna, bo o tym kryzysie mówi się od lat…

Jednym z największych problemów, z którymi boryka się Bałtyk, jest brak zrównoważonego rybołówstwa, którego konsekwencje negatywnie oddziałują na ekosystem i jednocześnie doprowadzają do kurczenia się wielu poławianych stad ryb.

Rok 2021 to ostateczny termin na osiągnięcie dobrego stanu środowiska tego akwenu zgodnie z zapisem Bałtyckiego Planu Działań HELCOM. Czy jest jeszcze na to szansa? Kilka dni temu obchodziliśmy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Stąd m.in. „Petycja do Premiera Morawieckiego" w sprawie Bałtyku, pod którą znalazło się ponad 30 tys. podpisów!

Zgodnie z zapisem Wspólnej Polityki Rybołówstwa do 2020 roku miały być zakończone nadmierne połowy wszystkich stad ryb, również w obszarze „naszego morza". Tymczasem sytuacja pod wodą jest zupełnie inna. Sześć na siedem zbadanych, komercyjnie poławianych stad ryb Morza Bałtyckiego jest nadmiernie eksploatowanych. Czy zdołamy zatem przywrócić równowagę w ekosystemie?

To, czym kończy się zła kondycja wód morskich w połączeniu z wieloletnimi szkodliwymi dla ekosystemu praktykami połowowymi i przełowieniem, najłatwiej wytłumaczyć na przykładzie dorsza bałtyckiego. Kiedyś był królem Bałtyku, dziś go tracimy. W otwartych wodach Oceanu Atlantyckiego może osiągać nawet 1,8 metra długości. W Bałtyku natomiast historycznie osiągał maksymalnie nawet 1,5 metra i dożywał 25 lat. Dzisiaj trudno jest spotkać u nas osobniki większe niż 30 centymetrów! Ryby ze wschodniego bałtyckiego stada przystępują do rozmnażania w coraz młodszym wieku, a samo stado znajduje się w krytycznym stanie. Nowe pokolenie (tzw. uzupełnienie stada) jest na najniższym obserwowanym w historii poziomie.

Co można zrobić dla dorsza?

Po pierwsze - musimy postawić na zrównoważone rybołówstwo, charakteryzujące się:

-

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 24-03-2021Image
Fot. Cyryl DYŃSKI