01-04-2021 eKurier | Szczecin/Region
Płynne granice własności i współpracy

Malownicze (Słoneczne) trzcinowisko

Malownicze (Słoneczne) trzcinowisko
Jezioro zarasta roślinnością także dlatego, że jego woda zawiera dużo składników mineralnych. Co znaczy, że nie jest czysta. Jak widać, a co też czasem niestety ostro czuć, wciąż jest zanieczyszczana przez nielegalny zrzut nieczystości. Fot. Mirosław WINCONEK

Otoczenie szczecińskiego Jeziora Słonecznego należy do miasta. Jego wody - wbrew pozorom - nie. Porasta je trzcinowisko i to w tempie, które niepokoi nie tylko okolicznych mieszkańców.

To jedno z najbardziej urokliwych szczecińskich jezior. Jednak trzcina i tatarak szybko zagarniają coraz większą jego powierzchnię. Gdy lustra wody coraz mniej, to znaczy, że akwen się starzeje, wypłyca, ulega lądowaceniu. Jeśli proces ten nie zostanie w porę zatrzymany, to w ciągu dekady - jak prognozują naukowcy - gumienieckie jezioro przemieni się w mokradło.

Jak temu zapobiec? Między innymi ograniczając ekspansję trzcinowiska. Właśnie w tej sprawie kolejne interpelacje do prezydenta Szczecina składa radna Agnieszka Kurzawa (Prawo i Sprawiedliwość). Zwracając uwagę, że zarośnięte jezioro „przez brak pielęgnacji jest już mało widoczne przez metrowe trawy".

- Teren jest zagospodarowany i ciekawy rekreacyjnie: pełen spacerujących rodzin, biegaczy, rowerzystów. Zbudowany jest tam również taras widokowy. Jednak wydaje się, że w obecnej sytuacji kompletnie nie spełnia swojej funkcji, gdyż po jeziorze

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 01-04-2021Image
Fot. Mirosław WINCONEK
Image
Fot. Mirosław WINCONEK