08-04-2021 eKurier | Szczecin/Region
Niczym walka z wiatrakami

Co z tą jemiołą?

Co z tą jemiołą?
Jemioła skutecznie atakuje drzewa osłabione np. trudnymi miejskimi warunkami wzrostu. Zdrowe różnymi metodami przeciwstawiają się infekcji. Wystarczy kilka lat żerowania półpasożyta, aby doprowadzić do częściowego obumarcia drzewa.

Jest półpasożytem, który zabija powoli, latami, dając czas na reakcję służbom odpowiedzialnym za stan miejskiej zieleni. Gdy jedne samorządy usuwają jemiołę z co cenniejszego drzewostanu, to inne problem postrzegają jako nazbyt kosztowną „walkę z wiatrakami”. Jak na tym tle wypada Szczecin?

Jemioła to krzew bez korzeni, który za pomocą specjalnych przyssawek osadza się w koronach drzew i czerpie z nich wodę oraz sole mineralne.

– Jemioła atakuje drzewa osłabione, np. trudnymi miejskimi warunkami wzrostu czy zainfekowane przez grzyby. Jest elementem spirali, która się nakręca po latach doprowadzając do obumarcia gospodarza. Natomiast drzewa zdrowe dość skutecznie radzą sobie z jemiołą. Różnymi metodami przeciwstawiają się infekcji. Niektóre np. są w stanie wytworzyć tkankę korkową, odcinając tym samym półpasożyta od pobierania wody i innych składników odżywczych. Wówczas to krzew jemioły

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 08-04-2021