28-04-2021 eKurier | Kurier Plus
Świętowit wrócił na Arkonę

Twarz boga waży sto kilogramów

Twarz boga waży sto kilogramów
Każda twarz Świętowita waży sto kilogramów. Fot. http://artpat.de

„Słowiański Svantevit jako bóg wojny był raczej gniewny. Teraz bywa też cierpliwy, skoro na swój nowy pomnik na przylądku Arkona mógł czekać prawie dziesięć lat" - pisała niedawno Anne Ziebarth w dzienniku „Ostsee-Zeitung".

Przylądek Arkona to jedno z najbardziej znanych miejsc na Rugii. Gości przyciąga przepiękny widok na morze z wysokiego klifu, latarnie morskie, starosłowiańskie grodzisko, które wciąż dostarcza rewelacyjnych odkryć archeologicznych. Przyciągał także i znów przyciąga pomnik Svantevita - Świętowita, boga o czterech głowach i szyjach.

Świętowit często jest mylony ze Światowidem i spory o jego koneksje trwają. Utożsamiano go ze szczecińskim Trygławem - Trzygłowem, ruskim Perunem, Swarogiem, Dadźbogiem. Popularna jest też hipoteza, że Świętowit to Święty Wit, którego kult na Rugii próbowali już w IX wieku wprowadzić benedyktyni z Korbei (Corvey) nad Wezerą. Gdy musieli z wyspy uchodzić, zostawili pomnik chrześcijańskiego świętego. Ponoć rugijscy Ranowie nazwali go wtedy Świętowitem i czcili jak swojego boga.

Centrum jego kultu była właśnie wysunięta na północ Arkona, gdzie słowiańscy Ranowie wystawili mu świątynię. Szczegółowo opisał ją duński kronikarz Saxo Gramaticus. Posąg w świątyni miał być ogromny. Przed wyprawami wojennymi kapłani zasięgali jego rady. Legendy mówią, że przyprowadzali białego konia i jeśli ten przy

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 28-04-2021Image
Świętowit, Patrycja Kujawowicz i Tadeusz Golinczak Fot. http://artpat.de
Image
Rugia, przylądek Arkona Fot. Bogdan TWARDOCHLEB