14-05-2021 eKurier | Kurier Plus
„Najgorsze skutki pandemii są jeszcze przed nami”

Konfederacja: Unia Europejska odbiera nam suwerenność

Konfederacja: Unia Europejska odbiera nam suwerenność
Marcel Duda: „Nie postulujemy, żeby wychodzić z NATO”

Z Marcelem DUDĄ z Konfederacji, prezesem regionu zachodniopomorskiego partii KORWiN, rozmawia Alan SASINOWSKI

- Konfederacja zagłosowała przeciwko przetransferowaniu do Polski środków z Europejskiego Funduszu Odbudowy. Dlaczego przeciwstawiacie się nowemu „planowi Marshalla" i polskiej racji stanu?

- Dlatego że jest to odbieranie Polsce suwerenności finansowej. Unia Europejska będzie mogła decydować o zadłużeniu państw członkowskich bez pytania ich o zdanie. Nie zgadzamy się na to. Ten dług kiedyś trzeba będzie spłacić, a Polacy powinni mieć możliwość samodzielnego decydowania o tym, czy ich kraj ma się zadłużać, czy nie. To pierwsza rzecz. Druga: doszło do złamania prawa. Zgodnie z artykułem 90 konstytucji przekazanie kompetencji do organów międzynarodowych może odbyć się tylko po głosowaniu większością 2/3 głosów. Przegłosowanie Krajowego Planu Odbudowy zwykłą większością było niezgodne z prawem. Zbieramy podpisy, aby osoby odpowiedzialne za to stanęły przed Trybunałem Stanu. Poza tym na naszych oczach zawiązała się nowa koalicja PiS-u i lewicy. Nas to nie dziwi. Program gospodarczy PiS-u jest socjalistyczny.

- Sytuacja jest ekstremalna. Wydarzyła się pandemia. Potrzebujemy tych pieniędzy. Mówią o tym politycy i z lewa, i z prawa.

- Gospodarka nie jest wyniszczona pandemią. Jest wyniszczona regulacjami wprowadzonymi przez PiS. Politycy PiS wprowadzili lockdown, który nie tylko jest nieskuteczny, ale i nielegalny, ponieważ konstytucja wprowadza swobodę prowadzenia

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 14-05-2021Image
Fot. Ryszard PAKIESER