22-07-2021 eKurier | Kurier Plus
Ludek patrzy na nią ze zdjęcia

Legendarna „Maria” powróciła

Legendarna „Maria” powróciła
Przy renowacji s/y „Maria” użyto materiałów z górnej półki. Fot. Paweł RYŻEWSKI

Na jej pokładzie Ludek pokonał tysiące mil morskich, dwukrotnie okrążył Ziemię. Teraz jego legendarna „Maria" powróciła na wody, a podczas niedawnego weekendu w Szczecinie można było ją podziwiać przy bulwarach, jak prezentuje się po gruntownym remoncie.

A wszystko zaczęło się we Lwowie na studiach geologicznych, które po wojnie kontynuował we Wrocławiu. Koledzy przezwali go „Ludojad". Jednak „w gruncie rzeczy był bardzo koleżeński, przyjaźnie nastawiony do ludzi" - wspominają Ludomira Mączkę Wojciech Jacobson oraz Andrzej Grocholski na stronie jkazs.szn.pl.

Po studiach przez jakiś czas pracował w placówkach związanych z geologią, by przenieść się do Szczecina. Chciał być bliżej morza. Stąd jako członek załogi „Zewu Morza" w 1957 roku wyruszył w pierwszy rejs do Narwiku. Dwa lata później był zastępcą kapitana jachtu „Witeź" w rejsie do Islandii.

Na początku lat 60. ubiegłego stulecia był członkiem Polsko-Mongolskiej Ekspedycji Geologicznej w Mongolii. Ale powrócił na morze w składzie załogi jachtu „Śmiały", będąc uczestnikiem wyprawy Polskiego Towarzystwa Geograficznego, która opłynęła Amerykę Południową. Jak na czasy PRL-u to była dość głośna ekspedycja morska, a jej bohaterów witano owacyjnie u podnóży Wałów Chrobrego.

Wkrótce Ludomir Mączka znów ruszył w daleki świat. Tym razem jako geolog do Zambii, gdzie pracował do 1972 roku. Po pięciu latach pobytu kupił i wyremontował za zarobione pieniądze „Marię", jedenastometrowy kecz, który na trwale związał go z morzem.

Jacht s/y „Maria" został zbudowany w Gdańsku i zwodowany w 1971 roku. Mierzy 9,8 metra, a z bukszprytem 11,2 m. Ma

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 22-07-2021Image
Maria od burty, rok 2019 Fot. Krzysztof JESIONOWSKI
Image
Kecz „Maria” podczas rejsu próbnego Fot. Krzysztof JESIONOWSKI
Image
Fot. Krzysztof JESIONOWSKI
Image
Kapitan Ludomir Mączka, dla którego „Maria” była domem. Fot. archiwum Stowarzyszenia Dziedzictwo Morza
Image
Fot. Andrzej SOKOŁOWSKI
Image
„Maria” podczas niedawnego weekendu w Szczecinie Fot. Ryszard PAKIESER
Image
„Maria” podczas niedawnego weekendu w Szczecinie Fot. Ryszard PAKIESER