04-06-2021 eKurier | Kurier Plus
Bliżej gwiazd

Zaćmienie Słońca 10 czerwca 2021

Zaćmienie Słońca 10 czerwca 2021
Zaćmienie Słońca, Szczecin, marzec 2015 rok Fot. Dariusz GORAJSKI

Małgorzata WADŻET GARDASIEWICZ

W 2021 roku wystąpią dwa zaćmienia Słońca, pierwsze już w czwartek 10 czerwca i będzie ono widoczne na terenie całej Polski. Kolejne 4 grudnia będzie niewidoczne w naszym kraju. Następne widoczne w Polsce, zdarzy się 25 października 2022. Przy sprzyjającej pogodzie będziemy mogli je zobaczyć, oczywiście zabezpieczając odpowiednio oczy. Rozpocznie się ono w Szczecinie przed południem i potrwa około dwóch godzin. Kulminacja tego płytkiego zaćmienia, gdzie tarcza słoneczna zakryje się na około 15 proc., wystąpi około godziny trzynastej.

Zaćmienie obrączkowe będzie można dostrzec z części terenu Kanady, Grenlandii i Rosji, w pozostałym pasie wystąpi jako częściowe.

Zaćmienie i nów wystąpi w 19.47 stopnia znaku Bliźniąt. Nów jak zawsze oznacza początek, wypadnie o godz. 12.52. Gdy nów spotyka się z zaćmieniem, jego wartość wzrasta. Układ zawsze dotyczy nas wszystkich, ale oczywiście w większym stopniu wpływa na wszystkie znaki powietrzne, tj. Bliźnięta, Wagę i Wodnika oraz opozycyjny znak Strzelca oraz osoby, które w tym miejscu mają jakieś ważne punkty w swoim

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 04-06-2021