04-06-2021 eKurier | Kurier Plus
Od Antoniego Radziwiłła do polonizacji rekompensacyjnej

Szczeciński antykwariusz nagrodzony przez Poznań

Szczeciński antykwariusz nagrodzony przez Poznań
Ostatnim dokonaniem Wojciecha Lizaka jest książka „Antoni Radziwiłł oraz jego epoka w listach żony i córek”. Fot. Dariusz GORAJSKI

Alan SASINOWSKI

Wojciech Lizak, właściciel szczecińskiego antykwariatu „Wu - eL", wygrał prestiżowy Konkurs im. Józefa Łukaszewicza na najlepsze teksty związane z Poznaniem organizowany przez Bibliotekę Raczyńskich. Jury konkursu doceniło książkę „Antoni Radziwiłł oraz jego epoka w listach żony i córek", którą antykwariusz opracował i zredagował razem ze swoim synem Karolem.

Antoni Radziwiłł był jednym z najbardziej wpływowych polskich polityków po kongresie wiedeńskim. Wspierał sprawy polskie opierając się na berlińskim dworze, Hohenzollernów. Był mężem kuzynki króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III. Z nadania króla pruskiego piastował funkcję Namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego (1815-1831). Był to najwyższy urząd cywilny w Wielkim Księstwie Poznańskim. Największe jednak zasługi należy mu przypisać za krzewienie, ochronę i rozwój kultury w Wielkim Księstwie Poznańskim.

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 04-06-2021