04-06-2021 eKurier | Kurier Plus
Michnik uważał, że ten tekst trzeba zrobić w teatrze

Premiera spektaklu według książki Artura Daniela Liskowackiego

Premiera spektaklu według książki Artura Daniela Liskowackiego
Artur Daniel Liskowacki (po lewej) i Paweł Kamza Fot. Dariusz GORAJSKI

W weekend szczecińskich teatromanów czeka aż pięć premier spektakli, w tym „Mbambo" według powieści „Murzynek B." autorstwa szczecinianina, naszego redakcyjnego kolegi - Artura Daniela Liskowackiego. Przedstawienie zostanie pokazane na scenie Malarni w Teatrze Współczesnym.

Reżyser mówi, że na początku nie był przekonany, czy da się przenieść na scenę wspomnianą książkę. Jest ona bowiem wielowątkowa.

- Kilka lat temu pan Liskowacki zadzwonił do mnie z pytaniem, czy czytałem jego książkę i co sądzę o tym, by przenieść ją na scenę. Powiedziałem, że czytałem i że „może tak, owszem, ale czy na pewno?". I wtedy pan Liskowacki powiedział, że Adam Michnik uważa, iż to jest bardzo ważny tekst i że sugeruje, by zrobić go w teatrze. Pomyślałem zatem, że skoro pan Michnik tak uważa, to jeszcze raz przeczytam książkę i zdecyduję co dalej - mówi reżyser (i autor adaptacji, wspólnie z Arturem Danielem Liskowackim), Paweł Kamza. - Potem przez trzy albo cztery lata spotykaliśmy się z panem Liskowackim, by ustalić, jak tę historię pokazać w teatrze. Przez ten czas powstało

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 04-06-2021