14-06-2021 eKurier | Szczecin/Region
Trzeba uporządkować także reklamy legalne

Jak walczyć z „szyldozą”?

Jak walczyć z „szyldozą”?
Prowokacja Szczecińskiego Ruchu Miejskiego – różowy baner na Wałach Chrobrego „Uchwała krajobrazowa dla Szczecina”. Fot. Marek KLASA

- Musimy wypracować nowy projekt jak najlepszej uchwały krajobrazowej - ogłosił zastępca prezydenta Szczecina Daniel Wacinkiewicz podczas czwartkowej debaty na temat tego dokumentu. Nadal jednak nie wiadomo, czy miasto będzie chciało rozprawić się również z nośnikami reklamowymi, które są legalne, ale i tak zaśmiecają przestrzeń publiczną.

Debata została zorganizowana przez lokalnych społeczników. Spotkanie prowadziła Sabina Wacławczyk z inicjatywy „Sztuka w przestrzeni Szczecina". Przypomnijmy, że Szczecin przystąpił do prac nad uchwałą krajobrazową w 2015 roku, a w 2017 roku przedstawił pierwszy projekt.

Tak to robią w Gdańsku

- Nasze prace rozpoczęliśmy bardzo szybko. Po 2,5 roku powstała uchwała krajobrazowa Gdańska. Podzieliliśmy miasto na 8 obszarów historyczno-funkcjonalnych, dodatkową ochroną objęliśmy obiekty i obszary wpisane do rejestru zabytków oraz obiekty wpisane do gminnej ewidencji zabytków. Uchwała działa na obszarze całego miasta i obowiązuje wszystkie podmioty jednakowo - tłumaczyła Milena Radziszewska z Biura Rozwoju Gdańska. - W uchwale wskazaliśmy jedynie dopuszczalne nośniki na terenie Gdańska. Wszystko co się nie mieści w zapisach, jest po prostu nielegalne.

Zdaniem urbanistki, rezygnacja z porządkowania nośników, które już są, jest całkowicie bezsensowna. Dodatkowo Gdańsk zakazał grodzenia osiedli deweloperskich, co wywołało oburzenie i podniosło wiele głosów sprzeciwu. - Jeżeli mamy już to narzędzie, to wykorzystajmy je maksymalnie -

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 14-06-2021