18-06-2021 eKurier | Szczecin/Region
Weekend w regionie

Co się dzieje?

Co się dzieje?
Warto w ten weekend wyruszyć do Cedyni! Fot. organizator

Jedziemy do Cedyni!

Cedynia. W ten weekend na pewno warto się wybrać do Cedyni! Już od piątku na gości i mieszkańców czekać będzie moc atrakcji!

„Polsko-niemieckie spotkania z historią pod Górą Czcibora - Cedynia 2021" to tytuł projektu, którego realizację gmina rozpoczęła 1 czerwca 2021 r., a zakończenie nastąpi 15 lipca 2021 r. Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg VA Meklemburgia-Pomorze Przednie /Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania). Został zatwierdzony przez Komitet Sterujący bez uwag i opiewa na kwotę 29 900,00 euro. Beneficjentem projektu jest Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu, a autorem Małgorzata Karwan.

Pod Górą Czcibora od piątku do niedzieli występować będą zespoły muzyki dawnej, odbędą się walki wojów i rycerzy, dżygitówka kozacka, rzemiosło dawne, Noc Kupały połączona z tradycjami, Fireshow. Na koniec w niedzielę o g. 13 najważniejsze wydarzenie - inscenizacja bitwy pod Cedynią 972.

Celem projektu jest w szczególności popularyzacja historii średniowiecza, budowanie wzajemnych relacji partnerskich (Lunow, Schwedt, Bad Freienwalde, Wrizen). Jest to żywa lekcja historii, która w każdym uczestniku wydarzenia pozostawia walory przede wszystkim edukacyjne, ale i emocjonalne.

Obozowisko, które powstanie na placu u podnóża 15-metrowego pomnika, który przedstawia wzbijającego się orła do lotu, przeniesie nas w czasy średniowiecza i rok 972. To jedyna w świecie taka Góra

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 18-06-2021