01-07-2021 eKurier | Szczecin/Region
Kiedyś było 740 km torów, a dziś jest tylko 40 km

Nadmorska Kolej Wąskotorowa ma już 125 lat!

Nadmorska Kolej Wąskotorowa ma już 125 lat!
W przeszłości sporą atrakcją było przetaczanie klasycznej węglarki na końcowej stacji. Fot. Maciej ŁOZDOWSKI

125 lat temu uruchomiono pierwszej linię kolejki wąskotorowej z Gryfic do Niechorza. Początki nadmorskiej wąskotorówki sięgają drugiej połowy XIX wieku, kiedy to dynamiczny rozwój rolnictwa i przemysłu na Pomorzu skłonił władze pruskie do rozwoju połączeń komunikacyjnych. Wąskotorówki powstawały wszędzie tam, gdzie nie opłacało się budować linii normalnotorowych. Były one tańsze w budowie i tory można było łatwiej poprowadzić w trudnym, zalesionym lub nawet podmokłym terenie.

Na terenach obecnego Pomorza powstała rozległa sieć publicznych kolei wąskotorowych o rozstawie szyn 1000 mm, 750 mm i 600 mm. Z początkiem XX w. sieć ta liczyła ok. 740 km torów i była jedną z największych tego typu sieci kolejowych w ówczesnej Europie.

Z Gryfic do Niechorza

Pierwsza linia gryfickiej wąskotorówki z Gryfic do Niechorza została oddana do użytku 1 lipca 1896 roku. Dwa lata później wybudowano linię z Gryfic do Dargosławia. Obie linie do 1900 roku posiadały prześwit toru 750 mm, który poszerzono do 1000 mm, co znacznie usprawniło transport towarowy. Sieć kolejowa rozwijała się bardzo dynamicznie, a transport wąskotorowy nabierał znaczenia, przyczyniając się w znacznym stopniu do rozwoju lokalnego przemysłu. Po wąskich torach przewożono buraki, ziemniaki, zboże, a także węgiel, drewno i materiały budowlane. Sprawnie funkcjonował też transport pasażerski. Mieszkańcy

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 01-07-2021Image
Latem powodzeniem cieszy się przejazd odkrytymi wagonami. Fot. Maciej ŁOZDOWSKI
Image
Dworzec w Pogorzelicy zagrał w reklamie jednego z banków Fot. Maciej ŁOZDOWSKI