23-07-2021 eKurier | Kurier Plus
Po wyroku TSUE

Frankowicze w sądzie

Frankowicze w sądzie
Biorąc pod uwagę kurs franka szwajcarskiego z daty uruchomienia kredytu, tj. około 2 zł, wielu klientów banków faktycznie już ten kredyt spłaciło. Mimo to nadal zobowiązani są do uiszczania bardzo wysokich rat po kursie dwukrotnie wyższym. Fot. Leszek WÓJCIK

Leszek WÓJCIK

Zamiast 800 tys. zł (plus ustawowe odsetki i koszty procesu!) kredytobiorcy zapłacą bankowi jedynie 10 proc. tej sumy. Tak zdecydował Sąd Apelacyjny w Szczecinie. To kolejny, korzystny dla klientów banku, wyrok w sprawie tzw. frankowiczów.

Szczecinianie z prawobrzeża kilka lat temu wzięli w Getin Noble Bank kredyt we frankach szwajcarskich (wart nieco ponad 500 tys. zł). Do tej pory spłacili już ponad połowę należności, około 350 tys. zł. Mimo to bank domagał się od nich jeszcze 800 tys. zł z odsetkami.

Procesy „frankowe" można wygrać

Sprawa trafiła więc do sądu. W pierwszej instancji zapadł wyrok korzystny dla banku. Sąd Okręgowy stwierdził wprawdzie nieważność umowy, ale zaproponował zastosowanie niezadowalającego kredytobiorców rozliczenia kredytu.

- Poza tym sposób rozliczenia był dla nas kompletnie niezrozumiały - twierdzi klientka banku.

Pozwani odwołali się od wyroku. Tym razem Sąd Apelacyjny dokonał rozliczenia kredytu w sposób opisany przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2019 r. Dzięki temu szczecinianie - na uczciwych zasadach - są w stanie całkowicie i definitywnie rozliczyć się z bankiem.

Poproszona przez nas o komentarz Joanna Prochownik, szczecińska radca prawny (która na łamach naszej gazety już wielokrotnie komentowała sprawy frankowe), uważa, że opierając się na wyroku TSUE, sprawy frankowe w polskich sądach

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 23-07-2021Image
Fot. Robert WOJCIECHOWSKI/archiwum