22-07-2021 eKurier | Szczecin/Region
Gdzie kucharek sześć…

Most w Mrzeżynie nadal bez właściciela

Most w Mrzeżynie nadal bez właściciela
Ruch na moście odbywa się wahadłowo.

Mrzeżyno to malownicza miejscowość na naszym Wybrzeżu, która jest podzielona na dwie części: zachodnią (zwaną popularnie wojskową) za Regą i turystyczną - znaną większości wczasowiczów, gdyż tu znajdują się obiekty wypoczynkowe i centrum handlowo-gastronomiczne. Łączy je most przez rzekę, który… nie ma właściciela.

Przez wiele lat osiedle zachodnie było niedostępne dla zwykłego śmiertelnika, gdyż stacjonowała tam wojskowa jednostka rakietowa oraz cała związana z nią infrastruktura. 21 lat temu zniknął szlaban i posterunek strażniczy stojący tuż za mostem. W miejscu byłego kasyna, które niszczało wiele lat, powstał apartament. Jednostka jednak nadal istnieje.

Powstał dla potrzeb V2

Most w Mrzeżynie powstał w 1935 roku. Wybudowano go dla potrzeb bazy rakietowej stacjonującej tam niemieckiej jednostki wojskowej, skąd wystrzeliwane były rakiety V2. Niemcy najpierw korzystali z prowizorycznej przeprawy, którą później rozebrano i wybudowano most, tyle tylko że jest dość wąski, ale do dziś jeździmy po nim na zasadzie „wahadła".

Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Budowlany na polecenie wojewody wydał dwa lata

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 22-07-2021Image
W wielu miejscach konstrukcja już pęka.
Image
Most w Mrzeżynie czeka na gospodarza.
Image
Uczestnicy spotkania w Urzędzie Miasta