23-07-2021 eKurier | Kurier Plus
To dopiero wyprawa!

Kajakiem ze Świnoujścia do Gdańska

Kajakiem ze Świnoujścia do Gdańska
Zachodniopomorscy kajakarze płynęli wzdłuż polskiego Wybrzeża kajakami typu biwok, pod szyldem Centrum Żeglarskiego w Szczecinie. Fot. Piotr OWCZARSKI

Piotr OWCZARSKI

Czy można dopłynąć kajakiem ze Świnoujścia do Gdańska? Można. Udowodnili to zachodniopomorscy kajakarze, płynąc wzdłuż polskiego Wybrzeża kajakami typu biwok, pod szyldem Centrum Żeglarskiego w Szczecinie. Instytucja ta specjalizuje się także w kajakarstwie morskim. To trudna dziedzina pływania, a tych, którzy ją uprawiają w Polsce, jest niewielu.

Wyprawę kajakową zorganizowano dla uczczenia 100-lecia Niepodległości Polski. Uczestnikami tego morskiego spływu byli mieszkańcy Szczecina, Goleniowa, Nowogardu, Świnoujścia i Człuchowa - osiem osób. To amatorzy kajakarstwa morskiego i wodnych przygód, ludzie odważni oraz odporni na trudne warunki wodnej wędrówki.

Wyprawa rozpoczęła się trzy lata temu, w lipcu 2019 roku. Całą trasę podzielono na trzy etapy, każdy po 8-9 dni. Początkowo - w pierwszym etapie, zamierzaliśmy dopłynąć do Jarosławca. Niestety wietrzna pogoda pokrzyżowała te plany. Dotarliśmy tylko do Mrzeżyna. Większość dni spędziliśmy okopani na plaży, walcząc na lądzie z silnym wiatrem, a nawet burzami piaskowymi występującymi przy takiej pogodzie. Wiały wiatry od 6 do 8 w skali Beauforta i uniemożliwiły wyjście na kajakach w morze. W pierwszym etapie udało nam się wiosłować tylko dwa dni, reszta była czasem oczekiwania na poprawę pogody.

Rok później, pełni nadziei, po zwodowaniu kajaków w Mrzeżynie ponownie wyruszyliśmy na wschód. Nie była to łatwa żegluga, spotkaliśmy ogromne fale i

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 23-07-2021Image
Złożenie kwiatów na Westerplatte Fot. Piotr OWCZARSKI
Image
Obóz nad rzeką Piaśnicą, granica II RP Fot. Piotr OWCZARSKI
Image
Przystanek w Łebie Fot. Piotr OWCZARSKI